Nominace nastupujícího ředitele Vinohradského divadla by dávala jistou logiku: oba možní kandidáti ODS na prezidenta, Přemysl Sobotka i Evžen Tošenovský, nemají podle průzkumů silnou podporu veřejnosti. Dá se očekávat, že populární herec by se do žebříčků oblíbenosti rychle vyšplhal.

"Když jsem četl prohlášení paní Němcové, které mě velmi nemile překvapilo, protože byla mou favoritkou, okamžitě mě jako první možný kandidát napadl pan Töpfer," řekl Právu například poslanec ODS Jan Pajer. "Do primárek by to určitě bylo zajímavé jméno," dodal Pajer. "Vůbec by to nebyl špatný kandidát," míní poslankyně Jana Černochová.

"Zatím to nebudu nijak komentovat," reagoval Töpfer na dotaz Práva, zda by do prezidentských primárek šel. Řekl také, že zatím ho z ODS nikdo neoslovil. O Töpferově možné prezidentské kandidatuře se už mluvilo: v únoru se objevila informace, že už sbírá podpisy v Senátu. "Nevylučuji ale, že bych se přihlásil, pokud by se do volby přihlásil tak slabý kandidát, že bych se rozhodl proti němu jít," vyjádřil se tehdy vyhýbavě Töpfer, který už dříve dal najevo, že je proti přímé volbě prezidenta.

Spekulacím o jeho účasti v primárkách nahrává i skutečnost, že se neobjevil v první vlně kandidátů na senátora, které v dubnu schválila výkonná rada ODS.

Suchánek: Budou se dít zajímavé věci

Představitelé ODS mají na vytažení "králíka z klobouku" už jen pár dní – regionální sdružení mají své kandidáty do primárek nominovat do konce tohoto týdne, samotné primárky pak začnou už 30. dubna v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a potrvají až do konce června. Začátkem července by už měl být znám kandidát ODS, kterého musí ještě schválit výkonná rada.

"Vím, že je to už jen pár dní, ale nějaký čas ještě přece jen máme. Teď se budou dít zajímavé věci," řekl Právu poslanec ODS a předseda rozpočtového výboru Sněmovny Pavel Suchánek.

Ozývají se však i hlasy, podle kterých Sobotka i Tošenovský dostačují. Takový názor má například poslanec František Dědič. "Dva kvalitní kandidáti nám stačí," napsal Právu v SMS. S ním se shoduje i středočeský senátor Karel Šebek. "Jsem skeptický k tomu, abychom generovali nějaká další jména. Mým favoritem je Přemysl Sobotka,“ sdělil Právu.