Zatímco v roce 2010 měli hasiči k dispozici přes osm miliard korun, další rok přinesl krácení o jednu a půl miliardy a letos o dalších 350 miliónů. Krizový plán, který předložil generální ředitel HZS, se týká let 2013 a 2014.

"V tomto rozpočtovém výhledu je počítáno se snížením o další jednu a půl miliardy korun, a to už by nastaly problémy. Znamenalo by to pokles o tři tisíce míst ze současných deseti tisíc," řekl Ryba.

Navrhuje především navýšení rozpočtu větším podílem prostředků z pojišťoven. Peníze by přineslo také zpoplatnění některých služeb hasičů, jako jsou demolice, vyproštění lidí z výtahů a vnikání do objektů. V současnosti se již platí například likvidační práce u dopravních nehod.

Hasiči chtějí dosáhnout úspor také škrty v administrativě, podle šéfa HZS se jedná o snížení počtu tzv. nevýjezdových hasičů. V takovém případě by odešlo 150 lidí z generálního ředitelství a stejný počet z krajů, což by znamenalo úsporu 100 miliónů korun. Dalším způsobem, jak ušetřit peníze, by mohlo být sloučení některých stanic HZS s jednotkami drážních hasičů.

Pokud se navýšení rozpočtu nepodaří, hasiči podle Drahoslava Ryby přistoupí k opatřením, která budou mít dopad na obyvatele. "Promítne se to v delší příjezdové době a menším počtu techniky," upozornil Ryba.