"Už jsem domluven s místopředsedy, že navrhneme do vedení skupiny místopředsedkyni Horníkovou," uvedl Filip. Horníková řekla, že pokud bude navržena, nominaci přijme. Výbor by měl rozhodnout na schůzi 27. dubna.

Škárka se už v pátek, kdy padl rozsudek, nechal slyšet, že je připraven z čela skupiny odstoupit. Podle Filipa mu nezařazený poslanec telefonicky sdělil, že rezignuje nejen na předsednictví, ale i na členství ve skupině, kde by ho měl nahradit jeho bývalý spolustraník Jiří Štětina (VV).

Jaroslav Škárka

Jaroslav Škárka

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Kontrolní výbor ustanovil skupinu k prověření NKÚ na podzim 2010. Od té doby stál Škárka v jejím čele. Filip zdůraznil, že tehdy trestnímu stíhání nečelil. Později prý Škárka slíbil, že pokud by soud nedopadl v jeho prospěch, rezignoval by. V opačném případě by podle Filipa musel v této záležitosti rozhodovat výbor.

Snaha poslanců zkontrolovat hospodaření NKÚ trvá již od roku 2009. Kontrolní skupina na začátku svého působení požádala tehdejšího prezidenta NKÚ Františka Dohnala o umožnění prověrky, od té doby s ním vedla spor. Snaha zabránit kontrole poslanců stála Dohnala nakonec místo. Soud ho v únoru odsoudil k podmíněnému trestu za to, že odmítl vydat potřebné podklady.