"Ve včerejších (v úterních, pozn. red.) pozdních hodinách nás oslovil premiér a požádal nás, abychom vytvořili prostor pro jednání," uvedla Klasnová.

Právě proto podle Klasnové nepodali ministři za VV demisi neprodleně, jak je vyzvalo grémium strany. Usnesení grémia a poslaneckého klubu považuje nadále za závazné.

Premiér Nečas to ale vidí jinak. "Nebyla to žádost, ale oznámení. Špičkám strany Věci veřejné jsem včera ve večerních hodinách oznámil to, co jsem řekl i veřejně, že v okamžiku podání demise jejich ministrů okamžitě mizí jakýkoliv prostor pro další jednání se stranou Věci veřejné o pokračování spolupráce stávajících tří koaličních stran," reagoval ve středu předseda vlády.

ČTĚTE TAKÉ: Nečas v protiútoku: Podají-li véčkaři demisi, končím s nimi a voleb se nebojím

Nečas pohrozil, že demise nepřijme a ministry odvolá

Nečas ještě v úterý v pozdních večerních hodinách volal šéfovi VV Radku Johnovi. Pohrozil mu, že pokud dnes véčkařští ministři podají na vládě demisi, nepřijme ji a podá prezidentovi republiky návrh na jejich odvolání. Právu to dnes potvrdil John.

„Řekli jsme si, že máme odpovědnost, a proto chceme jednat,“ poznamenal John. Podle něj by se ještě dnes mělo sejít úzké vedení strany, tzv. výkonná rada. Není ale jisté, zda ještě dnes dojde k jednání s premiérem. „Pokud jednání k ničemu nepovedou, budou rezignace,“ prohlásil véčkařský předseda.

Místopředsedkyně strany a vicepremiérka Karolína Peake dnes požádala Johna o svolání výkonné rady na 18:00. Sejít by se podle ní mělo i grémium strany.

V úterý vyzvalo grémium VV své ministry, aby odešli z vlády k 1. květnu. Další spolupráci s vládou véčkaři podmiňovali tím, že do 26. dubna premiér představí konkrétní kroky, které navrátí vládě důvěryhodnost, a oznámí změny ve vládě. To však premiér rázně odmítl a prohlásil, že se nebojí předčasných voleb. [celá zpráva]

Dnes demisi odmítli podat místopředsedkyně strany a vicepremiérka Peake a ministr dopravy Pavel Dobeš. Stanovisko ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského zatím není známo. [celá zpráva]

ČTĚTE TAKÉ:
Ministři VV se vzepřeli Johnovi, demise nepodají
Jarolím vysvětloval odchod VV z vlády, Kalouska rozesmál a potom vytočil
Sobotka půjde za předsedy stran domluvit předčasné volby na červen
Volby už na prahu prázdnin? Novela ústavy z roku 2009 spěch umožňuje