"Jiné řešení v současnosti není možné. Kdybychom se nedohodli, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům. Dohoda nám také dává čas na to, abychom se shodli na budoucím smysluplném rozvoji projektu," řekla radní Eva Vorlíčková.

Prodloužení platnosti se podle Vorlíčkové bude týkat těch, kterým končí platnost 1. června a později. Prodloužení zřejmě bude možné pouze přiložením k takzvaným validátorům, které jsou umístěny ve stanicích metra. Těm, kterým platnost vyprší do konce května, město kartu vymění.

Podle Vorlíčkové zatím není jasné, o kolik se platnost karet prodlouží. Maximálně je to možné o dva roky, pravděpodobně to ale podle radní bude do konce roku 2013 tak, aby se platnost sladila s ročními kupony na MHD.

Dodavatel karet ještě není

Podle Vorlíčkové město ještě musí dořešit licence ke kartám, jejichž vlastníkem je také Haguess. Praha také dosud nevybrala nového dodavatele karet. Zakázku s předpokládanou hodnotou 100 miliónů korun přitom vyhlásila už loni v říjnu. Podle Vorlíčkové ale k tendru měla námitky Česká pošta.

Radní doufá, že nyní bude možné projekt dostatečně řídit a rozvíjet. Vorlíčková také slíbila, že do konce léta navrhne další rozvoj projektu a vyčíslí dosavadní náklady.

Kritizovaný projekt opencard už stál kolem miliardy korun. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Kartu opencard má přes 950 000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy.