K pořádání protestních pochodů se chtěl vrátit i loňský organizátor demonstrací na Šluknovsku Lukáš Kohout. Od plánovaného protestního pochodu městem k ubytovně Sport a panelovým domům v Kovářské ulici, kde žijí převážně Romové, nakonec ustoupil.

Poklidnou demonstraci, při které řečníci upozorňovali na nečinnost politiků a úřadů při řešení sociálně slabých lokalit, tak narušili pouze aktivisté z Holešovické výzvy, která organizuje protivládní demonstrace. Policisté ale zasahovat nemuseli.

Demonstraci na náměstí organizoval Petr Heinrich, jenž pořádal i poslední dva mítinky na podporu rodiny, kterou na Nový rok napadli Romové. „Vyzvali jsme občany, aby se podepsali pod dopis vládě, kterým reagujeme na vznikající ghetta ve Varnsdorfu v ulicích Kovářská a Pražská. Tento neudržitelný stav není problémem jen těch, kdo v těchto lokalitách musí žít. Pokud se nezmění podmínky pro udílení sociálních dávek, bude to již zítra problém všech," řekl Právu a dodal, že během mítinku dopis svými podpisy podpořilo 140 příchozích.

Pod dopis vládě, který upozorňuje na vznikající ghetta, se podepsalo 140 demonstrantů.

Pod dopis vládě, který upozorňuje na vznikající ghetta, se podepsalo 140 demonstrantů.

FOTO: Karel Otcovský, Právo

Ve Šluknovském výběžku je stále citelné napětí mezi Romy a zbytkem populace. „Bezpečnostní situace v regionu není dobrá a nikdy nebude, protože se do výběžku stěhuje z jiných míst stále více nepřizpůsobivých Romů, kteří nemají práci a nedbají na zákony a nelámou si hlavu s pravidly slušného chování,“ řekl Právu Heinrich.

Kohout se do Varnsdorfu vrátil po delší době. Byl to, on kdo stál v čele loňských demonstrací, jež vyvrcholily 10. září zásahem policie proti demonstrujícím, kdy byla nasazena i jízdní jednotka a vodní dělo.