:. Váš manžel premiér Vladimír Špidla přiznal, že nezkolabo-val minulý týden poprvé. Věděla jste to?

Jednou jsem u toho už také byla. Nečekaně zkolabuje, když se mu náhle sníží tlak. Skutečně nejde o žádnou organickou poruchu. Tentokrát se holt okolnosti tak sešly, že zkolaboval.

:. Je známo, že se enormně zatěžuje, že dělá práci i za druhé...

Určitě. O tom jsem přesvědčena.

:. Dá na vaše rady, že musí umět vypnout?

Jsem úplně bezmocná. Sice mne vyslechne, dá mi za pravdu, ale stejně si vše udělá po svém. Jsem zvědavá, jak s ním pohne páteční memento, kdy zjistil, že skutečně není ze železa. Od lékaře, který ho vyšetřoval na ARO, dostal varování: pokud nezmírní tempo a nepřehodnotí svůj životní styl, může se stát, že bude hypertonik a kandidát na infarkt. Neznám ale nikoho, kdo by dokázal, aby můj manžel ubral ze svého dosavadního tempa.

:. Německý kancléř Gerhard Schróder nedávno opustil před-sednický post sociální demokracie a ke stejnému kroku se chystá i polský premiér Leszek Miller, který od března nepovede Svaz demokratické levice. Nevnukla jste manželovi úmysl následovat je?

Ne. Agenda premiéra je velmi vyčerpávající a kolapsová sama o sobě, zvláště teď v období reformy veřejných financí. Navíc má za sebou hordu nikoli spolupracovníků, ale i tzv. přátel - jak se mezi sebou sociální demokracie tituluje... Já to v tomto případě považuji za naprostou degradaci a vyprázdnění tohoto pojmu. To nejsou přátelé, to jsou lidé, kteří politicky sami sobě nevidí ani na špičku nosu, ale jemu pilně zezadu okopávají kotníky. To je to, co ho položilo. Ne agenda premiéra, ale ony strašlivé poměry v ČSSD, kdy si neumějí vážit svého premiéra. Kdy místo aby mu pomáhali, tak mu okopávají kotníky a vrážejí kudly do zad.

:. Nepochybuji, že totéž říkáte i manželovi. Co tomu říká?

Nic. Je pravda, že dvě funkce jsou moc. Veškeré víkendy věnuje stranické práci, kdy objíždí všechny regiony a konference a nemá čas na odpočinek. Musí si ale sám uvědomit, že tato situace není trvale udržitelná a že je třeba více odpočívat. Pokud to neudělá, příště to může být s jeho zdravotním stavem horší. Také by měl více přenášet práci a odpovědnost na své okolí, na své skutečné přátele ve straně.