"Jsem přesvědčen, že většina těch lidí vůbec nevěděla, že mají před sebou pana Janouška," uvedl Martin Vondrášek v České televizi. Zdůraznil také, že ze strany Janouška nedošlo k ovlivnění policistů.

Ředitel pražské policie Martin Vondrášek

Ředitel pražské policie Martin Vondrášek

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Konkrétních mužů, kteří u páteční autonehody zasahovali, se pak Vondrášek podle svých slov „z očí do očí“ ptal, zda jim po incidentu volal náměstek Vladislav Husák. Policisté trvali na tom, že nikoli. V ČT Vondrášek řekl, že pokud by tomu bylo naopak a policisté se nechali Husákem ovlivnit, nabídl by svou rezignaci.

Policisté Romanu Janouškovi po nehodě nenasadili pouta a po výslechu ho pustili.

Policisté Romanu Janouškovi po nehodě nenasadili pouta a po výslechu ho pustili.

FOTO: TV Prima

Zlomový bod v celém případě nastal podle Vondráška v rozhodnutí o nezadržení Janouška. Podle něj bylo „netaktické a špatné“. Muž měl podle něj být zadržen, nicméně policisty byly po nehodě provedeny všechny úkony, které byly zapotřebí.

Šéf pražských policistů se ohradil vůči kritice kolem neprovedené kontroly na drogy. Podle něj se orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek neprovádí orientačně, nýbrž má-li policista podezření.

Janoušek krátce po zadržení.

Janoušek krátce po zadržení.

FOTO: TV Prima

Vondrášek informoval o tom, že policie požádala, aby soud nebo státní zástupce zabránili případnému vycestování Janouška do zahraničí. Nemá však podle svých slov informace, že by se Janoušek měl chystat opustit Česko.

Policejní prezident Petr Lessy v úterý vyjmenoval výčet pochybení policistů v souvislosti s nehodou a následným propuštěním Janouška. [celá zpráva] Vondrášek, kterého pak Lessy nepřímo vyzval k rezignaci, s většinou z nich souhlasil. Zopakoval ale, že zatím rezignovat nehodlá. Chce nejdříve vyčkat na výsledky šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů a také na to, až se ukáže, zda se jedná o pochybení systémové, nebo o selhání jednotlivců.