„Nelpím na své funkci, ale nejprve potřebuji odpovědi na otázky, zda šlo o selhání systému nebo jednotlivců a zda se skutečně některý z policistů nechal ovlivnit,“ řekl Právu Vondrášek. Zároveň poznamenal, že s inspekcí plně spolupracuje a doufá, že její závěry bude mít k dispozici co nejdříve.

„V tuto chvíli si nedokážu představit, že by to mělo být v řádu několika dnů, ale stejně tak si nedokážu představit ani horizont několika měsíců,“ poznamenal Vondrášek s tím, že ve stejném duchu informoval na středečním společném jednání policejního prezidenta. Ten podle informací Práva svou výzvu Vondráškovi zopakoval s tím, že odpověď čeká co nejdřív.

Odboráři se Vondráška zastali

Za Vondráška se mezitím postavily policejní odbory, které iniciovaly mezi policisty petici na jeho podporu. „Nesmírně si toho vážím, ale rozhodování o vyvození vlastní osobní zodpovědnosti to nemůže nijak ovlivnit,“ řekl k tomu pražský policejní šéf.

Nezávislý odborový svaz policie (NOSP) organizuje petici za setrvání šéfa pražské policie Martina Vondráška ve funkci. Podporu Vondráškovi vyjádřila i Unie bezpečnostních sborů (UBS) ministerstva vnitra.

"Obrátili se na nás zaměstnanci a příslušníci krajského ředitelství z Prahy, že nechtějí, aby jejich ředitel odešel z důvodů profesionálních a osobních," zdůvodnil tento krok předseda NOSP Milan Štěpánek.

Podle místopředsedy NOSP Daniela Bláhy je Vondrášek velice kvalitním důstojníkem, který nikdy nebyl zapleten s politiky, podnikateli nebo lobbistickými skupinami, a není důvod k jeho odchodu. "A to, že se ho teď pod tlakem reflektorů kamer policejní prezident snaží donutit k tomu, aby rezignoval, považujeme za naprosto bezprecedentní," uvedl Bláha.

Nelpím na své funkci, ale nejprve potřebuji odpovědi na otázky, zda šlo o selhání systému nebo jednotlivců a zda se skutečně některý z policistů nechal ovlivnit.Pavel Vondráška, ředitel pražské policie

Petici adresují organizátoři policejnímu prezidentovi Lessymu. Ten v pondělí Vondráška v rámci kritizovaného postupu policie po páteční nehodě Romana Janouška vyzval „k vyvození osobní odpovědnosti z tohoto pochybení“. Vondrášek poté uvedl, že o tom bude velmi vážně přemýšlet.

K NOSP se připojila také Unie bezpečnostních sborů. Její předseda Zdeněk Buřič uvedl, že se do podpisových archů za podporu Vondráška zatím podepsalo přes 600 lidí.