Bém poslal členům ODS otevřený dopis, kde "žádost" spolustraníkům sdělil. Napsal také, že už dlouho nemá žádné politické ambice. Odpovědnost prý vyvodí, až bude kauza kolem telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem vyřešena.

Nečas ale odpoledne sdělil, že pokud Bém členství v nejbližší době nepozastaví, podpoří kroky k jeho vyloučení. Bém by podle něj měl kvůli kauze kolem odposlechů telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem rezignovat i na poslanecký mandát.

„Situaci kolem zveřejněných odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška považuji za velmi závažnou a musí být řešena urychleně. Nelze obsah zveřejněných nahrávek přehlížet,“ konstatoval Nečas.

„Za minimalistický požadavek považuji okamžité pozastavení jeho členství v ODS. Pokud tak neučiní v nejbližší době, budu podporovat takové kroky pražského regionu, které povedou k ukončení jeho členství v ODS. Na jeho místě bych rezignoval i na poslanecký mandát,“ dodal Nečas.

Pozastavit členství může jen sám Bém, případně to může udělat rada místního sdružení ODS.

Béma vyzval i Svoboda

Během dne k podobnému kroku vyzval současný pražský primátor Bohuslav Svoboda. "Mohu za sebe jen konstatovat, že kdybych se dostal do situace, v jaké je Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil do okamžiku vyjasnění všech věcí,“ řekl v pondělí Svoboda a zdůraznil, že celé grémium pražské ODS s takovým postojem souhlasilo. [celá zpráva]

Proti Bémovi se postavil i první region. Regionální rada ODS Libereckého kraje, kterou vede místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, v pondělí večer vyzvala Pavla Béma k pozastavení nebo ukončení členství v ODS. „Nezávisle na tom, zda jeho jednání naplňuje podstatu trestného činu, zcela jistě jednoznačně poškozuje jméno ODS,“ stojí v pondělním usnesení občanských demokratů v Libereckém kraji. Občanští demokraté v Libereckém kraje vyzvali Béma také ke složení poslaneckého mandátu.

Bém v pondělí odcestoval do gruzínského Tbilisi a nemohl tak reagovat na Svobodovu výzvu. „Já jsem si pozval Pavla Béma na jednání. Sdělil mi, že je na cestě do Tbilisi a že se mi ozve,“ řekl v pondělí Svoboda. Podle informací Práva se Bém v Tbilisi zúčastnil setkání politiků a expertů v rámci protidrogové politiky. [celá zpráva]