"Koho jsem třeba ještě nezmiňovala, ale tajně si jako na možnou kandidátku na tuto pozici myslím, je moje kolegyně Kateřina Klasnová," uvedla Peake v rozhovoru pro Radiožurnál.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny by tak doplnila dvojici zatím nejvážnějších kandidátů na post ministra školství Milana ŠťovíčkaDagmar Navrátilovou. Právě jejich jména v pondělí Novinkám potvrdil předseda Věcí veřejných Radek John. Podle něj jde o kandidáty z poslaneckého klubu VV s největšími pedagogickými zkušenostmi.

Navrátilová je vzděláním pedagožka a v Poslanecké sněmovně zastává funkci místopředsedkyně výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Také Milan Šťovíček je vzděláním pedagog, navíc bývalý ředitel Střední odborné školy pro ochranu a obnovu životního prostředí v Litvínově. Ve Sněmovně je členem organizačního výboru a výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

„Není vyloučeno, že se ministrem školství stane nestraník,“ podotkl však John.

V úterý jméno nepadne

Na úterním jednání výkonné rady se podle něj bude zejména analyzovat rozpočet resortu a hledat například možnosti, jak se vyrovnat s plánovaným zmrazením 2,5 miliardy korun, aniž by se muselo sáhnout na platy učitelů. „Rozhodnuto v žádném případě není,“ řekl John Novinkám k výběru mezi zmíněnými kandidáty.

Jisté je, že Dobešův nástupce se dostane do nezáviděníhodné pozice. Bude se muset vypořádat se škrty v rozpočtu resortu poté, co přes Dobešův odpor vláda odsouhlasila vázání 2,5 miliard ve školství, navíc po svém předchůdci zdědí problémy spojené s čerpáním evropských dotací a bude muset dořešit otázku reformy vysokých škol.

Současný ministr školství Josef Dobeš podal v pátek demisi premiérovi Petru Nečasovi. Učinil tak podle svých slov proto, že nemohl souhlasit s plánovaným vázáním tak vysoké částky z resortu školství. Mnozí to označili za záminku k tomu důstojně odstoupit. Resort by měl Dobeš opustit na konci března.