Zhruba tisícovka lidí se v pátek v podvečer shromáždila kolem sochy svatého Václava na Václavském náměstí, aby vyjádřila nesouhlas s vládou Petra Nečase (ODS). Lidé na místě podepisovali petice, jeden z organizátorů hrál písně Karla Kryla. Z horní části náměstí musela být odkloněna doprava.

Cílem iniciativy je mimo jiné zastavení vládních reforem, demise Nečasova kabinetu i prezidenta Václava Klause.

V pátek rovněž zazněl nápad zařadit mezi požadavky Holešovské výzvy odvolání vedení České televize za to, jakým způsobem informovala o čtvrteční protestní akci. Stejně jako předchozí den se v pátek večer vydal průvod protestujících na Kavčí Hory.

Páteční demonstrace na pražském Václavském náměstí

Páteční demonstrace na pražském Václavském náměstí

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V první den demonstrace se na Václavské náměstí dostavilo podle policejních odhadů kolem 2000 lidí. Průvod se pak přesunul k budově České televize, kde se účastníci protestu dožadovali živého vstupu. Protesty se konaly i na jiných místech republiky. V Brně se údajně sešly až čtyři tisíce lidí.

"Jsme v demokratické zemi, každý má právo vyjádřit svůj názor," komentoval v pátek protesty premiér Petr Nečas. Naopak podle lídra ČSSD Bohuslava Sobotky jsou demonstrace logickým vyústěním obav z budoucnosti.

Protivládní protest, který uspořádala Holešovská výzva, se konal 16. března v Praze.

Protivládní protest, který uspořádala Holešovská výzva, se konal 16. března v Praze.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK