Miroslav Beneš ze společnosti Piskáček and Beneš Consulting, která zastupuje současného věřitele - neznámou vymahačskou firmu, nejprve tvrdil, že dluh zaplatil dárce, který nechce být jmenován. "Zastupujeme věřitele, který obchoduje s pohledávkami a mimo jiné je vlastníkem pohledávek vůči paní Sivákové v celkové výši 27 944 Kč. Byly odkoupeny v rámci balíku pohledávek od telekomunikačního operátora," uvedl Beneš.

Klient firmy podle něj vydal už ve středu pokyn k zastavení exekuce na majetek rodiny Sivákových. "Pokyn k zastavení exekuce vydal náš klient po úhradě pohledávky dárcem, který si nepřeje zveřejnit své jméno. Tato skutečnost se projeví v katastru nemovitostí následně, avšak zastavení exekuce je již v platnosti," dodal Beneš.

Operátor uhradil část dluhu, věřitelů je však víc

Krátce po poledni pak oznámila společnost MobilKom, která provozuje značku U:fon, že za smazáním dluhu stojí ona.

„Společnost MobilKom v rámci svého CSR programu pro obyvatele v ČR v závažných životních situacích se rozhodla na základě posledních událostí u Anny Sivákové přispět k ukončení exekučního řízení a vyjednat úhradu celého jejího dluhu z CSR fondů MobilKomu. Výsledek jednání bude oznámen v nejbližší době,“ uvedl mediální zástupce společnosti Aleš Kacl.

Věřitelů je ale víc. Hovoří se o třech až pěti. Exekutorská komora k tomu odmítla podat bližší informace s odkazem na povinnost mlčenlivosti. Viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek na dotaz Práva potvrdil, že i další věřitelé uvažují o zastavení exekucí. Nechtějí k tomu nic víc sdělovat.

Splátka měla činit čtyři tisíce

Siváková, které dům patří a která až doposud tvrdila, že neví, za co dluží, se nejprve dohodla s exekutorským úřadem, jenž pohledávku vymáhá.

"Na základě plné moci jsme už jednali s exekutorským úřadem. Dohodli jsme se na splátkovém kalendáři a bylo nám řečeno, že exekuce bude zastavena. Teď se čeká na písemné potvrzení," uvedla ve čtvrtek ráno Helena Jedináková z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití, která rodině pomáhá.

Splátka měla činit čtyři tisíce korun měsíčně. Informaci vzápětí potvrdil i exekutorský úřad. „Došlo opravdu k dohodě. Exekuční řízení bude pravděpodobně zastaveno,“ potvrdil právník exekutorského úřadu Adam Havlice.