„Momentálně se ukazuje, že nejslabší místo spatřuje Evropská komise a Evropský účetní dvůr v systému auditů, které jsou řízeny ministerstvem financí. To je v současné době nejkritičtější bod, který budeme muset v dialogu s EK vyřešit,“ řekl novinářům Nečas.

Podle něj nelze nekriticky přejímat vše, co Komise o ČR řekne. „Ale stav je takový, že jako nejkritičtější bod je vnímán systém auditu evropských fondů z ministerstva financí,“ dodal s tím, že to je od začátku dlouhodobý problém, ale nyní o to intenzivnější.

Nečas dodal, že v současné době bude třeba vypracovat plán, na jehož základě bude ČR „odstraňovat námitky, které vůči našemu postupu v evropských fondech jsou“.

U nás problém není, ohradilo se ministerstvo

Ministerstvo reagovalo, že jde o  "účelově zkreslenou interpretaci". "Za problémy konkrétního operačního programu je totiž vždy primárně zodpovědný jeho řídící orgán," uvedl Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva.

Mluvčí připomněl, že systém a strategii auditů EK schválila a problémy vidí především "na úrovni konkrétních operačních programů". Požaduje proto naopak větší centralizaci pod křídly ministerstva. "Jinými slovy Evropská komise věří ministerstvu financí a naopak nevěří systému na úrovni operačních programů," uzavřel Haas.