Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka však tvrdí, že hlavním problémem ČR není sociální stát, ale reformy současné vlády.

České veřejné rozpočty jsou podle Sobotky v krizi kvůli nezodpovědnému snižování daní, které bylo zahájeno v roce 2008 a které vedlo mimo jiné i k propadu důchodového účtu, kde byl loni deficit téměř 40 miliard korun.

"Není většího rozporu slov a činů, než v současné době předvádějí představitelé ČSSD," řekl Nečas ve svém projevu. Sociální demokraty kritizoval za to, že prý agresivně prosazují přijetí evropské smlouvy o rozpočtové odpovědnosti, přitom svým voličům zatajují, že by svůj program museli "skartovat".

Česká republika a Velká Británie jsou jedinými členskými státy EU, které smlouvu zatím nepodepsaly. [celá zpráva]

"S přísnými fiskálními pravidly, například zavedením takzvané dluhové brzdy na evropské úrovni, je program sociálních demokratů zkrátka neslučitelný," uvedl Nečas.

Sobotka nezastírá, že ČR bude muset snižovat deficity veřejných rozpočtů bez ohledu na to, zda bude součástí "nějakého fiskálního paktu nebo ne". To, že se k němu nepřipojila, jí z hlediska rozpočtové politiky nepřináší žádnou ekonomickou volnost. Schodek rozpočtu ale nelze snižovat bez ohledu na sociální soudržnost, zaměstnanost a ekonomický růst, zdůraznil.

Rozpor vidí i v tom, že na evropské úrovni ČSSD podporuje přísnou rozpočtovou politiku, která vyžaduje reformy, naopak doma reformy zatracuje.

"Občanští demokraté nikdy nebudou uplácet občany slibováním ekonomicky neúnosného sociálního zabezpečení, které vede pouze k obrovským dluhům," řekl Nečas. Podle něj sociální zabezpečení občanů musí odpovídat ekonomickým možnostem státu, jinak se stát dostane na dráhu směřující například ke krizi Řecka.

Sobotka: K rozdílům přispívají vládní reformy

Nečas ale podle Sobotky opomenul fakt, že to jsou "vládní sociální reformy, které vedou k růstu sociálních rozdílů ve společnosti a přivádějí do chudoby stále větší skupiny občanů včetně těch, které se dříve počítaly do středních vrstev".

Mrzí prý ho, že se premiér na konferenci ODS nevyjádřil k valorizaci důchodů. "Vláda tak slíbila kompenzovat zvyšování cen a teď se k tomu nehlásí," dodal.

"Vládě se zcela rozpadl výběr daní, roste veřejný dluh a ukazuje se, že vládní reformy nefungují a budou nutné další škrty, bohužel i v sociální oblasti a v prorůstových výdajích," řekl. ČSSD zpochybňuje i důchodovou reformu a chce ji odložit až na rok 2016, připomněl.

"Od všech těchto problémů premiér odpoutává pozornost útoky na sociální demokracii, protože není schopen přiznat svoji odpovědnost za problémy ve veřejných rozpočtech," dodal Sobotka.