"Není mi to jedno, a ať se to snažím přehlížet, tak mě to nenechává klidným," řekl. Po poradě s odborníky i právníky však upustil od jakéhokoli trestního podání a požadavku na prošetření odposlechu. Dušek míní, že zkušenosti jiných lidí s odposlechem "nasvědčují tomu, že se nikdy nedozvěděli, kdo, z jakých příčin a důvodů jim zařízení namontoval a kdo za odposlechem stojí".

Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) však soudí, že Dušek měl případ okamžitě nahlásit; pak by byla větší šance zjistit, kdo mu odposlech namontoval. Policie se podle ministra vnitra zřejmě začne případem zabývat sama z úřední povinnosti. "Je to chyba, že to nenahlásil. V tuto chvíli lze reagovat jen na to, co bylo zveřejněno, to může být trochu propagandistická záležitost," řekl Gross novinářům ve Sněmovně.

Věří, že o zařízení existuje nějaká dokumentace, kterou mohou odborníci ještě prověřit. Jen experti mohou podle něj posoudit, zda štěnice byly profesionální. Gross se o případu odposlechu odborového předáka dozvěděl až dnes.

Zařízení byla podle Duška nedávno používána. Jedno z nich bylo v kanceláři napojeno na elektrickou síť pod elektrickou zásuvkou. Dušek jej našel za pomoci odborníků již loni v říjnu. Jak uvedl, kdyby letos nenašel další odposlech ve služebním automobilu, ani by informaci nezveřejnil.

Odborové sdružení železničářů si po této zkušenosti podle svého šéfa pořídilo zařízení, které je schopno odposlechy odhalit, a rušičku, kterou používá při důležitých jednáních. Důvěrné věci odborářský předák již neprojednává ve své kanceláři ani ve vozidle. Na podezření z odposlechu i v jiných jednacích prostorách Českých drah ho přivedl člověk, který doslova citoval jeho výroky z uzavřeného jednání dozorčí rady společnosti.