Hladiny českých a moravských řek budou vlivem tání sněhu mírně stoupat i v následujících hodinách. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu informoval, že Smědá v Předlánce, horní část povodí Svratky a Bečva v Teplicích by mohly přechodně dosáhnout i třetího stupně povodňové aktivity. Naopak v některých rozvodněných tocích by voda už mohla kulminovat.

Před polednem neplatil třetí stupeň, tedy ohrožení, na žádné řece. Na pohotovost - druhý povodňový stupeň se dostalo osm řek: Cidlina v Jičíně, Libuňka v Pelešanech, Sázava v Kácově, Ploučnice ve Stráži pod Ralskem, Stěnava v Meziměstí a Otovicích, Smědá v Předlánce, Bečva v Teplicích nad Bečvou a Svratka v Dalečíně. Na dalších více než 40 místech na severu a severovýchodě území je nadále ale bdělost.

Aktuální stav na tocích v ČR

FOTO: Český hydrometeorologický ústav

Nejvýraznější rozvodnění meteorologové zaznamenali na dolním toku Smědé, kde podle nich nelze proto vyloučit dosažení nejvyššího povodňového stupně.

Na druhý stupeň by se mohla rozvodnit Lužická Nisa v Liberci a v Hrádku nad Nisou a Panenský potok v Pertolticích. Kvůli přitékání vody stoupne k prvnímu stupni i Ploučnice na dolním toku. Mírné rozvodnění lze čekat i v povodí Ohře a Bíliny a mírně přibude vody i v Jizeře, kde by se ale hladina měla držet na stupni bdělosti.

Kolísat budou i hladiny v povodí horní Moravy a v povodí Opavy. Na Bečvě se vodohospodáři dál potýkají s ledovými krami, v Teplicích nad Bečvou tak může dočasně platit ohrožení. Totéž může nastat na Svratce v Dalečíně.

Hladina horního a středního toku Sázavy by podle předpovědi měla během odpoledne, případně večer již kulminovat a voda v Mandavě a Kamenici by dokonce mohla zvolna klesat.

Voda ze sněhu komplikuje provoz v okolí Vysokého Mýta

Extrémní stupeň povodňového ohrožení vyhlásil ve středu nad ránem Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro Královéhradecký kraj. Třetího stupně tam dosáhla řeka Stěnava v Otovicích na Náchodsku. Před polednem se vrátila na druhý stupeň.

V Libereckém kraji ČHMÚ vyhlásil počátkem dne povodňovou pohotovost. Do středečního odpoledne ale odsud nebyly hlášeny žádné problémy. V Ústeckém kraji podle ČHMÚ záplavy nehrozí. Hladiny řek mohou ještě mírně stoupnout, s úbytkem srážek v následujících dnech bude ale riziko vylití řek z koryt menší. Situace by se neměla dramaticky měnit.

Voda z tajícího sněhu omezila provoz na některých silnicích v Pardubickém kraji. Dva úseky vedlejších komunikací poblíž Vysokého Mýta dokonce musely být zcela uzavřeny, informovali krajští silničáři. Ve výše položených oblastech zase může motoristům cestu zkomplikovat ujetý a zledovatělý sníh.

Kvůli lokálním záplavám byl zcela uzavřen úsek silnice 3576 Zaháj - Vračovice a úsek 3176 Zaháj - Zálší. Objížďka vede přes České Heřmanice. Na silnici 317 mezi Kosořínem a Zálším je omezena rychlost, neboť přes vozovku protéká proud vody a bláta. Rychlost je kvůli tekoucí vodě omezena na 50 kilometrů v hodině také na státní komunikaci I/35 v úseku Řidký - Cerekvice nad Loučnou.