„Zapojili jsme se tak do dalšího Evropského záchovného programu, který existuje právě pro tento druh daňka. Ve volné přírodě v ÍránuIzraeli totiž dnes žije pouhých 600 až 700 těchto daňků. Dalších 250 pak chovají evropské zoologické zahrady. Ty právě mají velkou zásluhu na tom, že daněk mezopotámský ještě existuje a znovu se do iránské a izraelské přírody vrací,“ popisovala mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

„Ve své domovině čelí tento daněk nejen přímému pronásledování člověkem, ale také ztrátě prostředí a konkurenci domácích zvířat,“ zdůraznila mluvčí s tím, že samci a samice žijí po většinu roku odděleně a potkávají se jen v období říje.

Samci a samice žijí po většinu roku odděleně.

Samci a samice žijí po většinu roku odděleně.

FOTO: Zoo Ostrava

„Nadpočetní samečci se pak hlavně kvůli nedostatku prostoru soustřeďují v jiných zoo, odkud jsou pak v případě potřeby geneticky nejvhodnější samci poskytováni k páření do zahrad, kde chovají samičí skupiny,“ vysvětlovala Kalousková.

Ostravská zoologická zahrada se rozhodla, že bude jednou z mála zoologických zahrad, která bude chovat právě samčí skupinu představující genetický rezervoár tohoto vzácného druhu.