Ministryně školství Petra Buzková ČTK a televizi Prima řekla, že rozhodnutí bylo jednomyslné. "Pokud se nemýlím, tak to bylo schváleno jednomyslně," uvedla. "Předsednictvo ČSSD doporučuje poslaneckému a senátnímu klubu předložit společně s poslaneckými a senátními kluby vládní koalice nominaci Jana Sokola na prezidenta republiky," řekl novinářům premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla po několikahodinovém jednání stranických špiček v Lidovém domě. "Sociální demokracie udělá vše pro to, aby byl zvolen prezident," dodala místopředsedkyně strany Marie Součková.

Pro Sokolovu nominaci bude klíčovým dnem úterý, kdy se sejde poslanecký klub ČSSD i další parlamentní frakce. Pokud sociální demokraté, lidovci a unionisté exministra školství skutečně nominují, utká se v pátek 28. února se zatím jediným oficiálním kandidátem Václavem Klausem (ODS). Několik poslanců ČSSD ale již dalo najevo, že Sokola volit nebudou, nebo s jeho podporou váhají. Lídři vládních stran však věří, že jejich kandidát tentokrát získá dost hlasů, aby v tajné volbě uspěl.

Špidla: konzultace jdou dobře

Špidla řekl, že jeho dosavadní konzultace s poslanci vlastní strany se zatím vyvíjejí "velmi dobře", jednotu ČSSD považuje za vysokou. "Je známé středověké rčení, že jistota není z tohoto světa, takže absolutní jistota neexistuje nikdy," poznamenal s tím, že podpora pro Sokolovu nominaci je i tak čím dál větší. To podle něj dokládá i jednomyslný závěr dnešního předsednictva.

Kolik je mezi sedmi desítkami poslanců ČSSD odpůrců někdejšího poslance a ministra školství Sokola, neřekl. Místopředseda strany Zdeněk Škromach již dříve odhadl, že maximálně deset. Premiér soudí, že ani vládní KDU-ČSL a Unie svobody, ani opoziční ODS a KSČM nebudou při tajné volbě úplně jednotní.

Sokol: to nejlepší nakonec

Nejlepší nakonec. Těmito slovy v sobotu v pořadu České televize Špona filozof Jan Sokol ohodnotil fakt, že je vážným kandidátem na prezidenta republiky pro třetí volbu. Neměl pocit, že byl osloven kvůli tomu, aby ČSSD zachránil, i když by mu to nevadilo.

Podle Sokola je Klausovým hlavním handicapem "velmi špatná reputace v zahraničí". Připomněl hodnocení britského podnikatelského deníku The Financial Times, který po loňských parlamentních volbách v Česku označil Klausovu éru jako dobu zpackané privatizace, korupce a neudržitelného utrácení. Signatáře Charty 77 Sokola také překvapily "hodně silné" a vstřícné výroky Klause vůči KSČM.

Komunisté podle svého vyjednavače Jaroslava Doubravy zatím nejsou rozhodnuti, zda podpoří Sokola či Klause, případně postaví svého kandidáta. "Jisté to není," uvedl Doubrava, který v dosavadních kolech prezidentské volby pětkrát hlasoval pro Klause. Připustil, že je mu blízký Sokolův názor na lustrace, rozcházejí se ale v postoji k sudetoněmecké otázce. Sokol je proti revizi poválečného uspořádání, je ale pro jednání se sudetoněmeckými organizacemi.

Sokola podpoří lidovci i unionisté

Lídři KDU-ČSL a Unie svobody-DEU přivítali sobotní rozhodnutí vedení ČSSD a jsou podle svého prohlášení připraveni se k Sokolově kandidatuře přidat. Místopředseda lidovců Jan Kasal předpokládá, že až budou předloženy podpisové archy, poslanci a senátoři KDU-ČSL je určitě podepíšou.

Také šéf Unie svobody-DEU Petr Mareš považuje rozhodnutí sociálních demokratů za moudré. "Nevidím žádný zásadní problém, který by mohl v našem poslaneckém i senátorském klubu nastat," řekl. Někteří lidovci a unionisté ale již dříve dali najevo, že pokud nezíská koaliční kandidát dost hlasů, jsou pro úspěch volby ochotni podpořit i favorita ODS Václava Klause.