„Centrální registr přestupků je výsledkem boje proti drobné majetkové činnosti. Dodnes se jednotlivé přestupky pachatelům nesčítaly, a tak chybí účinný nástroj,“ řekl Pospíšil.

V současnosti přestupky registruje pouze úřad, v jehož oblasti působnosti k přestupku došlo. O centrální evidenci se začalo diskutovat v souvislosti s problémy na Šluknovsku, kde si samosprávy stěžovaly, že proti opakované přestupkové činnosti nezaměstnaných Romů, kteří byli do oblasti před nedávnem sestěhováni, nemají účinné nástroje.

Pospíšil zdůraznil, že registr bude sledovat pouze přestupkovou činnost, která v případě recidivy může odpovídat trestnému činu. Například pokud pachatel u různých příležitostí ukradne v konečném součtu sumu přesahující definici přestupku, tedy 5000 korun, může být potrestán. Podle Pospíšila mohou padat tresty již při třetím přestupku. Mělo by se ale jednat o alternativní tresty, například peněžní trest nebo veřejně prospěšné práce. „Vězňů v přeplněných věznicích nepřibyde,“ řekl Pospíšil.

Také tímto tématem se vláda ve středu zabývala. Na stole měla k projednání poslanecký návrh, podle nějž by přeplněnost věznic mohli regulovat jejich ředitelé, kteří by dostali nové pravomoci. S tím sice šéfka legislativní rady vlády Karolína Peake (VV) nesouhlasila, nicméně uvedla, že problém je to neodkladný. Vláda proto nařídila Pospíšilovi, aby se jím začal zabývat. Jednou z možností by mohlo být častější podmínečné propouštění vězňů, pouze je třeba nastavit parametry tak, aby podmíněné amnestie neohrozily bezpečnost obyvatel, dodala Peake.