Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká rozsah prověrky označila za nestandardní. Domnívá se, že pravým důvodem masivní kontroly není odhalení případných pochybení v dlouhodobě kritizované práci tamních žalobců, ale vysátí citlivých informací.

„Nepamatuji si, že by se někdy v rámci prověrky vyžadovalo takové množství živých spisů. Celkově to navozuje dojem, že hlavním smyslem takové kontroly byl zisk informací,“ řekla Vesecká.

Devět kauz nevydala

Právo zjistilo, že předmětem prověrky bylo i šestnáct spisů týkajících se aktuálně probíhajících kauz. Devět z nich městská státní zástupkyně Jana Hercegová odmítla kontrolorům vydat.

„Mohu potvrdit, že městské státní zastupitelství odmítlo předat část živých spisů, u kterých by předání mohlo ohrozit průběh řízení,“ řekla k tomu Hercegové mluvčí Štěpánka Zenklová s tím, že tato situace stále trvá.

Mezi spisy, u kterých si městská žalobkyně dupla a odmítla je dát z ruky, je přitom podle zdroje Práva např. kauza šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše, kterého policie viní z korupce a který v současné době usiluje o propuštění z vazby.

Celkově se žalobci z vrchního státního zastupitelství zajímali o kauzy podezřelých nákupů vojenské techniky na ministerstvu obrany, případy spojené s pražským Dopravním podnikem a magistrátem, elektrárenskou společností ČEZ nebo Sazkou.

Předložit si nechali i všechny spisy vedené v metropoli na vlivné funkcionáře ODS.
Předmětem prověrky pak podle informací Práva bylo i několik ukončených spisů z jednotlivých pražských obvodních zastupitelství a to by podle některých odborníků mohlo být nezákonné.

„Ukončené věci z obvodů totiž může prověřovat jen vrchní státní zastupitelství v rámci tzv. kontroly skončené věci,“ řekla Právu Vesecká.

Současný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman naopak považuje Mečlem nařízenou prověrku za zcela zákonnou. Brání se i snaze šéfa VV Radka Johna, předvolat Mečla na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde by měl své kroky obhájit. [celá zpráva]

Spisy chtěli odvézt

Mečl už dříve řekl, že důvodem nařízení prověrky jsou některé znepokojivé poznatky o práci podřízených státních zástupců.

„Přestože se jedná o neplánovanou kontrolu, probíhá a bude probíhat zcela standardně jako jiné prověrky plánované v souladu se zákonem o státním zastupitelství a jednacím řádem státního zastupitelství,“ uvedl minulý týden Mečl.

Jenže nestandardní byly podle všeho minimálně okolnosti, za kterých prověrka probíhala. Vedení městského státního zastupitelství se o ní podle informací Práva dozvědělo minulé pondělí krátce po poledni faxem a už o hodinu později byli zástupci vrchního zastupitelství u podřízených osobně se seznamem spisů, které si chtěli okamžitě odvézt z budovy.

Běžnou praxí přitom v obdobných případech je, že se prověrka oznamuje několik dní dopředu tak, aby mohli příslušní žalobci vyžádané spisy připravit. Ty se pak většinou nikam neodvážejí, ale prověřují se přímo v budově kontrolovaného zastupitelství.

To Právu potvrdila i předchůdkyně Vesecké na postu nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. „Pokud jsou vztahy mezi těmi institucemi v pořádku, tak se to tak skutečně většinou děje. Nicméně je potřeba říct, že vrchní zastupitelství má z titulu své pozice na takový postup právo,“ řekla Benešová.

Celkově pak nechtěla prověrku hodnotit s tím, že důležité budou její výsledky. „V tuto chvíli se k těm okolnostem vyjadřovat blíže nechci, ale stále platí princip, že vyšší bere, a vrchní státní zastupitelství takové prověrky nařizovat může,“ konstatovala Benešová.