Poslanci odpoledne odhlasovali, že budou o zákonu případně jednat až do půlnoci, což se ale nakonec nekonalo, protože do debaty se nehodlali zapojit všichni opoziční zákonodárci.

Opozice se po schválení návrhu v prvním čtení rozhořčovala právě nad tím, že zákon neprojednají jiné výbory, například právě ten zemědělský, ač se bude vracet například půda. "Koalice je v tuto chvíli nad zákon," prohlásil šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Ministr financí Miroslav Kalousek mu oponoval, že Sněmovna žádnému výboru zákon projednat nezakazuje, každý z nich ho může řešit, pokud chce. Sněmovna jen postoupí zákon tomu výboru, který posléze dá doporučení ke schválení či zamítnutí.

Opoziční sociální demokracie považuje navrácení majetku za dar a do sálu přinesla transparenty, kterými protestuje proti vydání majetku v hodnotě 134 miliard církvím. "Nejde o věřící, jen o peníze a majetek. ČSSD hlasuje proti," píše se na jednom z nich. "Stop předraženým církevním restitucím," hlásá další.

Církve by podle návrhu, který schválila koalice, měly dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě okolo 75 miliard, který je ve vlastnictví státu. Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun během příštích 30 let. Stát přestane církvím hradit například platy duchovních.