K ÚS současně podali stížnost, v níž navrhují změny v zákoně tak, aby postižené děti doma dostávaly od státu stejnou finanční podporu, jako děti umístěné v ústavech sociální péče.

Kromě mítinku před soudem uspořádali členové Národní rady zdravotně postižených ČR manifestační štafetu napříč ČR, při které lidem vysvětlovali diskriminační problémy, jakými vláda omezuje možnosti rodičů vychovávat postižené dítě doma. Štafeta odstartovala v Praze a pokračovala přes Kolín a Svitavy až k ÚS do Brna.

"Současná legislativa brání rodičům, aby si nechali své postižené děti doma a tam se o ně starali. Na dítě umístěné do ústavu stát přispívá zhruba 73 tisíc korun na lůžko a rok. Děti, které zůstávají s rodiči doma, nedostávají nic. Vidím v tom snahu státu odebírat postižené děti z domova a ekonomickým tlakem nutit rodiče, aby je dávali do ústavů," řekla Právu matka postiženého chlapce Alena Skálová z Prahy, která stížnost podala.

Podle ní i podle slov předsedy Národní rady zdravotně postižených ČR Václava Krásy, není cílem vybojovat pro rodiče postižených dětí více peněz, ale zrovnoprávnit jejich postavení při výchově postiženého dítěte, jako mají ústavy. "Chceme, aby všichni měli stejná práva a stejnou podporu, protože stejným způsobem vychovávají postižené děti. Navíc rodinná péče je nenahraditelná," dodal Krása.

Alena Skálová se rozhodla obrátit na ÚS po té, co musela svého syna Petra v šesti letech umístit do ústavu, protože by finančně péči o domácnost a jeho výchovu neutáhla. Žila na hranici sociálního minima a nezbylo jí nic jiného, než své dítě dát do celoroční péče v ústavu. "Už je to 10 let, co je syn v ústavu a já věřím, že svá práva vybojujeme a budu ho mít pořád doma. Zatím si ho beru jen v některých dnech," poznamenala Skálová.

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha (ČSSD) je tato stížnost k ÚS zbytečná, protože ministerstvo připravuje změny v zákoně o sociálních službách, které by tyto problémy řešily. Škromach se domnívá se, že by bylo lepší jednat, než podávat ústavní stížnosti.

"Podle mne Národní rada zdravotně postižených ČR nevyužila všech možností jednání a nyní se obrací na ÚS, který sotva má kompetence, jež by tento problém mohly vyřešit. Lépe by bylo jednat. Je zbytečné, abych se dozvídal od novinářů a z médií, co si tento orgán v čele s panem Krásou přeje. Potřebuje - li se však někdo zviditelnit, prosím," řekl k této manifestační štafetě v pondělí v Brně ministr Škromach.