"Dostal jsem několik dotazů, jestli je ještě šance, že zmoudříme," uvedl v sobotu ministr z místa konference. Na tyto dotazy prý odpověděl, že v to doufá.

Jinak nechtěl ze zahraničí domácí situaci komentovat. S Nečasem si rozdílné názory podle Schwarzenberga vyjasní při úterním setkání.

K paktu o rozpočtové odpovědnosti se počátkem týdne na summitu připojilo 25 ze 27 členských zemí EU. Už předem ho odmítla Británie. Nečas nevyloučil, že by se Česko k němu mohlo přidat někdy v budoucnu.

Své pondělní "ne" vysvětlil například nevyjasněností případného ratifikačního procesu v České republice nebo tím, že pakt podle něj nedává nečlenským zemím eurozóny dostatečnou účast na jednání zemí platících eurem. [celá zpráva]

Rozdělená koalice

Státy, které se k smlouvě připojí, by měly dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Do svého právního řádu by měly zakotvit pravidlo, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku. Rozpočtovým hříšníkům mají hrozit automatické sankce. Pakt má být podepsán na začátku března.

Vědci vyzvali Nečase k podpisu

Čtyřiadvacet členů Učené společnosti České republiky vyzvalo v otevřeném dopise premiéra  Nečase k tomu, aby se země připojila k rozpočtovému paktu EU.

"Domníváme se, že je na čase, aby se Česká republika přestala chovat jako nevyzpytatelný potížista a aby se jako sebevědomá a bohatá země přidala k zemím, které se snaží problémy Evropské unie řešit," napsali.

Nejhorší podle vědců je, že premiérovo "ne" unijnímu rozpočtovému paktu směřuje ČR zpět na periferii Evropy. Nečasovi připomněli slova amerického prezidenta Bushe: "Pokud se nepodílíš na řešení problému, jsi sám problémem."

Dopis podepsali mimo jiné astrofyzik Jiří Grygar, dva bývalí předsedové Akademie věd Václav Pačes a Helena Illnerová či národní cenou vlády Česká hlava vyznamenaný virolog Jan Svoboda.

zdroj: ČTK

Kvůli tomu, že se Nečas na summitu k paktu nepřipojil, ho Schwarzenberg obvinil z poškození státních zájmů. Premiér a šéf ODS jeho kritiku odmítl a vyzval ministra zahraničí, který stojí v čele koaliční TOP 09, aby vážil slova. [celá zpráva]

Nečasův postoj podpořil prezident Václav Klaus a nejmenší koaliční strana Věci veřejné. Na stranu TOP 09 se postavila naopak opoziční ČSSD.