Do mateřské školy sice byla Natálka přijata už v polovině minulého roku, pravidelně sem ale začala docházet teprve nyní. „Na podzim se musela podrobit několika operacím. Natálka se do školky vždycky těší, zatím tam ale nemá žádné kamarády. Většinou si hraje s paní učitelkou a s asistentkou,“ řekla Natálčina maminka.

Podle ředitelky mateřské školy Simony Novotné má Natálka předpoklady, aby si na dětský kolektiv zvykla. Pomáhá jí k tomu i osobní asistentka. „Tento týden mne překvapilo, jak tady byla Natálka spokojená. Máme domluveno, že bude do školky chodit na čtyři hodiny denně, ale tak dlouho tady ještě ani jednou nebyla,“ řekla ředitelka s tím, že s Natálkou ve školce zatím bývá i maminka, jen několikrát tam byla na chvíli úplně sama, zatímco matka čekala na chodbě.

Natálka z Vítkova, která letos v červnu oslaví své páté narozeniny, začala chodit do mateřské školy v Budišově nad Budišovkou.

Natálka z Vítkova, která letos v červnu oslaví své páté narozeniny, začala chodit do mateřské školy v Budišově nad Budišovkou.

FOTO: Aleš Honus, Právo

Také jedna z učitelek tvrdí, že dívka nemá ve školce problémy. „Pokud bych nevěděla, co má Natálka za sebou, řekla bych, že je to úplně normální dítě. Je možná více závislá na mamince,“ řekla učitelka. Dodala, že děti se už ptaly na Natálčiny popáleniny ve tváři, spokojily se ale s vysvětlením, že holčička má bolístku.

Do školy až v sedmi

Mnohem složitější bude nástup do základní školy. „Děti dokážou být někdy velmi zlé tím, co řeknou, ale takhle malé děti ještě ne,“ řekla učitelka.

Matka Natálky dodala, že pro Natálku na doporučení psychologa bude žádat odklad školní docházky. „Do první třídy půjde v sedmi letech,“ řekla.

Čtyři žháři vhodili zápalné láhve do domu romské rodiny ve Vítkově v noci na 19. dubna 2009. Při útoku dům shořel do základů a tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny na téměř 80 procentech těla. O její život bojovali nejlepší ostravští lékaři, Natálka strávila v nemocnici téměř deset měsíců. Má za sebou několik desítek plastických operací a další ji ještě čekají. Lékaři jí také museli amputovat několik prstů na rukách.

A čekají ji další operace

V nejbližší době nastoupí kvůli zatím nejasnému nálezu na ledvinách do Slezské nemocnice v Opavě, kde podstoupí sérii náročných vyšetření. Poté opět zamíří do Fakultní nemocnice v Ostravě na další plastickou operaci, protože od té poslední opět o trochu vyrostla a umělá kůže jí začíná být těsná.

Podle Natálčiny matky se nyní nezadržitelně blíží doba, kdy se dívka zeptá, kdo jí tak vážná a neodčinitelná zranění způsobil. „Natálka zatím ještě neví, co se jí stalo. Psycholog říkal, že si na ten požár vůbec nepamatuje, jsou tam maximálně jen malé záblesky vzpomínek. Zatím si dcera jen občas posteskne, že někde ztratila prstíčky a dál to neřeší,“ řekla Anna Siváková s tím, že chce, aby se její dcera dozvěděla celou pravdu co nejdříve, jakmile to její mentální schopnosti dovolí „Myslím, že to přijde velmi brzy,“ dodala Siváková.