"Do zaměstnání dnes přišlo 400 lidí, podle toho, jak se podaří dávky vyplácet, se rozhodne, kolik zaměstnanců přijde na úřady práce i v neděli," řekl Reichl. Minulý týden byl po oba dny v práci dvojnásobný počet úředníků. Na úřadech práce je podle mluvčího zaměstnáno celkem 8500 lidí.

Úřady musí v lednu vydat skoro 1,48 miliónu dávek, do středy zvládly téměř 1,44 miliónu. Mají vyřídit 950 000 sociálních podpor, kolem 275 000 příspěvků na péči, zhruba 130 000 dávek v hmotné nouzi a na 120 000 podpor v nezaměstnanosti. Reichl už ve středu oznámil, že všechny lednové dávky budou do konce měsíce vyplaceny.

Příjemci si však stěžovali na to, že dávky letos dostávají pozdě. Dřív je prý mívali už v první půli měsíce. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) tento týden řekl, že "si systém do pár týdnů sedne".

Úředníci přijímají i žádosti od postižených o příspěvky na mobilitu a pomůcky. Zpracovávají jich asi 120 000. Vyplácet je budou až od února po rozhodnutí ve správním řízení. Lidé dostanou částku za leden i únor. Podle mluvčího je to standardní postup.

Nový způsob dávek kritizovali v úterý odboráři z úřadů práce v Ostravě a Litoměřicích. Požadovali zprovoznění systému, proškolení zaměstnanců, zřízení antikonfliktních týmů, zastavení vyplácení velkých částek v hotovosti i psychology pro přetížené pracovníky. Za odboráře z regionů se postavil odborových svaz státních orgánů a organizací.