Ten školy uzavřel loni na konci listopadu poté, co měření prokázala nadlimitní hodnoty. Téměř tisíc dětí už druhým měsícem denně dojíždí autobusy MHD do škol různě po městě.

Pracovník sanační firmy vchází do vnitřního kontrolovaného pásma, které je hermeticky uzavřeno. Jde o ZŠ Máj I a prostor družiny.

Pracovník sanační firmy vchází do vnitřního kontrolovaného pásma, které je hermeticky uzavřeno. Jde o ZŠ Máj I a prostor družiny.

FOTO: Jiří Falout, Právo

„Protože je školní komplex rozlehlý, rozdělíme si jej na menší celky. Takto vytyčené bloky se hermeticky uzavřou a vzniknou zde dekontaminační komory pro personál a také materiál,“ vysvětlil obchodně technický manažer společnosti Sita CZ Rudolf Jaszay, který je zároveň garantem pro sanační práce s azbestem.

Firma si převzala staveniště v pátek odpoledne a začala okamžitě s přípravnými pracemi a vytyčením kontrolovaných pásem. Na vyčištění tříd a chodeb by mělo pracovat denně od 7 do 19 hodin kolem 80 lidí, odsavače jedou non stop.

Tato třída je na čištění teprve připravována

Tato třída je na čištění teprve připravována

FOTO: Jiří Falout, Právo

Vlastní sanace spočívá v odstranění prachu s azbestovými vlákny. „Musíme vzduch důkladně vyprat. Nasadíme proto filtrační jednotky, které nasávají vzduch, filtrují jej a cirkulací i se vzduchem z venku dochází k čištění,“ pokračoval Jaszay.

V další fázi přijdou na řadu pracovníci, kteří s kompresory zvíří veškerý prach, a ten se zachytí na odsavačích. Poté se znovu vše vysaje přístroji s hepafiltrací. Pak začnou pracovat lidé s hadry napuštěnými impregnací a celý prostor vyčistí od zbytkových azbestových vláken. Posledním kolem je penetrace rizikových míst.

Pracovník sanační firmy na chodbě školy

FOTO: Jiří Falout, Právo

Školní pomůcky, které nejsou vyrobené ze savého materiálu, projdou taktéž dekontaminací. Zpět do tříd by se měly děti vrátit do konce března. Čistící práce vyjdou na více než 15 miliónů korun, které chce město vymáhat po případném viníkovi. Na něj by mohl ukázat audit. Částku schválilo zastupitelstvo ve středu večer. Rodiče dětí zpracovávají trestní oznámení, které chtějí podat na neznámého pachatele.