„Od začátku říkáme, že se jedná o špatně připravený projekt. Nyní nám dal soud částečně za pravdu a výstavbu spalovny pozastavil. Doufáme, že konečný verdikt padne co nejdříve,“ sdělil Právu za Hnutí Duha Ivo Kropáček s tím, že jejich organizace věří, že soud potvrdí jejich argumenty a projekt zcela zastaví.

„Stavba spalovny by zcela zásadním způsobem poškodila zdejší biotop vážky plavé, která je kriticky ohroženým hmyzem. Kvůli ohrožení této vážky také soud nyní rozhodl, jak rozhodl. Nejde však jen o vážku. Ve své žalobě uvádíme i další argumenty proti spalovně, ke kterým se nyní soud dostane,“ upřesnil Kropáček.

Ekologové tvrdí, že když úředníci prozkoumávali vliv spalovny na životní prostředí na Karvinsku, tak udělali hodně chyb. „Už před dvěma lety jsme chtěli podrobný průzkum oblasti, zda se zde skutečně ohrožený druh vážky plavé vyskytuje a v jakém množství.

Ta pravděpodobnost je totiž veliká. Nic takového se ale neuskutečnilo,“ vzpomínal ekolog. Hnutí Duha také vadí to, že spalovna bude dalším zdrojem emisí v nejvíce znečištěném regionu Česka. Chtěli by, aby namísto drahé megaspalovny za téměř šest miliard korun, se kraj více zaměřil na třídění odpadu a recyklaci. „Krajští politici by neměli recyklovatelné suroviny za milióny korun zbytečně prohánět komínem v předražené spalovně, ale odpad vytřídit a znovu použít. Zde jsou obrovské rezervy,“ myslí si Kropáček.

Kraj se bojí, že přijde o dvě miliardy z EU

Soud tak nyní prakticky zrušil stavební povolení. Bez něho nemůže krajský úřad požádat o evropské dotace na spalovnu ve výši dvou miliard korun. Pro přiznání dotace je totiž nutné mít platné územní rozhodnutí.

„Je to snaha Hnutí Duha zabrzdit celý proces. Česká republika by tak kvůli nim mohla přijít o dvě miliardy korun z Evropské unie. Je to nehoráznost,“ rozčiloval se náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák (ČSSD) a dodal, že na druhou stranu věří, že konečné rozhodnutí soudu bude ve prospěch výstavby karvinské spalovny.

„Jsem o tom přesvědčen. Co se týká vážky plavé, tak podle mých informací totiž ani není na seznamu chráněných živočichů,“ uvedl Novák s tím, že kraj zarazilo, že jako žalovaná strana je soud zatím vůbec neinformoval o jeho předběžném rozhodnutí.

Kdy padne konečné rozhodnutí soudu, se zatím neví. Kvůli spalovně byly podány ještě i další žaloby.