"V České republice je nemožné a neprůchodné smlouvu v této podobě přijmout a předesílám, že bych ji v této podobě nebyl ochoten podepsat," napsal Klaus vicepremiérovi a ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi (KDU-ČSL). Podle prezidentova mluvčího Petra Hájka tak hlava státu reagovala na dopis vicepremiéra z letošního 14. ledna. "Nešlo o žádný můj dopis. Jenom jsem mu zaslal seznam mezinárodních smluv, které chtěl, nic víc. A prezident se k ní vyjádřil," reagoval včera pro Právo Svoboda.

Hájek nechtěl záležitost více komentovat. Podle něj šlo o ryze interní korespondenci mezi oběma politiky, která nebyla určena k medializaci.

Stojí za prezidentem

Postoj prezidenta nikterak nepřekvapil poslance ČSSD, ODS i KSČM, neboť se s ním shodují. Někteří se se netajili, že Svoboda chtěl vyvíjet nátlak na Klause. "Je třeba znovu začít jednat, neboť stávající smlouva je neprůchodná. Říkám to už dost dlouho," řekl včera na dotaz Práva šéf sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD). Místopředseda ODS Jan Zahradil se podivil, že Svoboda může takovou smlouvu vůbec předložit prezidentovi, když ví, jaký negativní postoj zaujala sněmovna. "Pokud o ní usiluje, musí o ní znovu začít jednat a neobracet se na prezidenta," prohlásil.

Šéf poslanecké frakce Jaromír Talíř (KDU-ČSL) tvrdí, že v Kolodějích bylo na koalici před vánocemi dohodnuto o sestavení skupiny, která by se vatikánskou smlouvou měla začít zabývat. "Premiér Špidla mi ale zatím žádného jejich zástupce nesdělil," dodal. Talíř byl lidoveckým vedením po jejich loňském sjezdu pověřen, zda by nekoordinoval ze jejich stranu při jednáních církevní problematiku.