Svoboda ve středečním vysílání České televize tento fakt zveřejněný v úterním Právu popřel.

„Právo tvrdí, že policie na magistrátu odebrala vzorky 30 lidem... Nic takového se nestalo. Já se ptám, kde berou novináři takovéto informace a kdo jim je dodává, v době, kdy máme v Praze před sjezdem volebním, kdy samozřejmě každá diskreditace k oblasti mých spolupracovníků má vliv,“ horlil Svoboda, který dokonce ve vysílání popletl jméno Práva.

Jeho osobní tajemník Hanč Právu už v pondělí řekl: „Byl jsem podat vysvětlení stejně jako dalších třicet lidí. A z toho vysvětlení mám stejně jako dalších třicet lidí, co tam bylo, jasný protokol, že jsme prostě do toho kontaktu s těmi bankovkami nepřišli.“ „Ten test byl negativní, což je vyloučení jakéhokoli přijetí do kontaktu s tím,“ doplnil.

Pozoruhodné je, že Svobodův tajemník Hanč o případu ví nejen víc než primátor, ale dokonce i víc, než by měl vědět on sám. Právu na začátku tohoto týdne tvrdil, že Kotrouš v den, kdy měl převzít první úplatek 200 tisíc korun, který se nenašel, na magistrátu vůbec nebyl.

Tajemník má "jakoby informace"

Na otázku, jak zjistil, o jaký den se jedná, odpověděl: „Máme jakoby informace, ve kterém dni a týdnu to mělo být, to jakoby víme.“

Magistrát přitom není účastníkem řízení, tudíž jeho zástupci nemají přístup do spisu. Snažili se sice do něj přihlásit, ale policie a žalobci je jako poškozené neuznali. Právo přitom nově zjistilo, že Kotrouš peníze přinesl jindy, než je dostal, a z budovy už odešel bez nich.

Tehdy detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kotrouše ještě nezatkli, zřejmě se snažili zjistit, s kým si úplatky dělil. Zadrželi ho až o několik dní později, tedy 25. listopadu, kdy měl u sebe dalších 150 tisíc korun za zakázku na servis aut strážníků.

Obě částky přitom měly být splátkami z celkem půldruhého miliónu korun, které Kotrouš žádal po majiteli servisu Josefu Jíšovi.

Kotrouš zatím v případu figuruje jako jediný obviněný. Již druhým měsícem sedí ve vazbě. Hrozí mu až dvanáctileté vězení.