TOP 09 byla při jednání kabinetu proti, bude tak záležet na postoji parlamentu při projednávání ústavního zákona o tomto referendu.

Podmínkou pro podpis smlouvy bude jasná politická dohoda o tom, že konečné slovo při schvalování nových pravidel budou mít občané. Dokument také bude podléhat ratifikaci prezidenta.

Kabinet se dohodl také na tom, že chce při dalším jednání o smlouvě vyjasnit některé její pasáže. Až na výsledném textu bude záviset, zda se k ní vláda připojí. O připravované smlouvě, která má zajistit rozpočtovou odpovědnost zemí eurozóny, jednali několikrát experti jednotlivých států EU. Dohodli se na většině textu, asi pět pasáží však nechali na politické domluvě ministrů financí a případně premiérů.

Klaus odmítá smlouvu podepsat

V České republice debata o připojení k dokumentu vyústila v koaliční spor, zda by o věci mělo rozhodnout referendum, či nikoliv. Prezident Václav Klaus dal navíc najevo, že se pod smlouvu za ČR rozhodně nepodepíše.

Ministerstvo zahraničí v podkladech pro vládní diskusi navrhovalo stanovisko, že ČR bude při jednání o textu smlouvy usilovat o maximální možné vyjasnění problematických pasáží. "Konečné rozhodnutí o tom, zda se ČR stane signatářem smlouvy, se bude odvíjet od výsledného textu smlouvy při zohlednění nesouhlasného stanoviska prezidenta republiky," napsali diplomaté v materiálu, který má ČTK k dispozici.