Zákon o nájemném je politickým hitem už od loňska, kdy ČSSD nepohrdla pomocí komunistů, aby v prvním čtení prosadila pomalejší růst činží proti vůli koaličních partnerů.

Na oplátku US-DEU pohrozila, že pro přiblížení regulovaného nájemného k tržnímu se spojí s jinou opozicí. Lidovci navrhli zákon stáhnout ze Sněmovny, Sobotka to odmítl. Bylo zaděláno na koaliční průšvih, který zažehnala známá dohoda ministrů Sobotky a Němce.

Důvodem následné vzpoury části poslanců ČSSD byla oficiálně péče o sociální blaho voličů. Přesněji hrůza z dalšího pádu preferencí. Ještě přesněji, nostalgická touha po pohodlnějším způsobu vládnutí než v těsně většinové koalici podle Špidly. Smiřme se ale s tím, co navenek hlásali: sociálně-demokratického voliče nemůže strana najednou vystavit zdražení vodného a stočného, vyhnat ho drahými vstupenkami z divadel, a ještě mu už od 1. září za půldruhého roku natřikrát po deseti procentech zvednout nájemné. Možná by stálo za to se těch voličů zeptat, zda náhodou nechtějí dobrovolně akceptovat postupné zdražení života teď v rámci reformy než nějaký pozdější skok do prázdna, ale nešť, možná jsou s nimi poslanečtí rebelové v denním styku.

Dohoda Sobotky s Němcem o nájemném vypadala pro ČSSD slušně, vždyť koaliční partneři ho chtěli původně takticky zdražit ne o 10, ale o 15 procent. Jaký je teď výsledek vzpoury? Nájemné se nebude zdražovat až od 1. září, jak chtěli ti dva ministři, ale už od 1. července. Nevidomá stařenka byla "milosrdně" zavlečena na protější chodník, kam se jí vůbec nechtělo.

Jak to pomůže ČSSD, v jejíž prospěch se údajně rebelovalo? Nevzpomenou si voliči v červnových volbách, že za pár dnů jim od července vzrostou nájmy a kdo to zařídil?

PRÁVO 13. února