Úřady práce nově vyplácejí i některé dávky, které vyplácely obecní úřady. Drábek zdůraznil, že sjednocením agend vyplácení dávek se ušetří nemalé prostředky. „Za prvních deset dní se vyplatilo přes 900 tisíc dávek ve výši přes tři miliardy korun,“ uvedl Drábek s tím, že pro lidi je pohodlnější, že nyní musí jen na jedno místo a formuláře se dají jednoduše během pěti minut vyplnit.

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach

FOTO: Milan Malíček, Právo

Drábek odmítl i Škromachovo sdělení citované z tisku, že jeho firma dostala zakázku od ministerstva práce a sociálních věcí. Z firmy již odešel, a ta se mezitím stala součástí většího holdingu, který získal dílčí zakázku. Upozornil také, že za Škromacha se státu využívání jednoho monopolního dodavatele na systém vyplácení dávek prodražil. Úspora díky otevření platformy pro více dodavatelů se podle Drábka bude pohybovat kolem 50 procent.

Škromach tvrdí, že nový systém nefunguje tak dobře, jak Drábek tvrdí, a pracovníci úřadů práce mají pod pohrůžkou ztráty zaměstnání zakázáno stěžovat si veřejně na fungování nového systému. Ministr o takovém příkazu nic neví.