Protože se k jednání nedostavil, jeho právní zástupce Radek Hladina mu výtvarníkův návrh přednese. Soud má pokračovat 13. února.

Černý mluvil o Knížákovi v dokumentu Cena Jindřicha Chalupeckého. Podle žaloby uvedl, že je bývalý ředitel Národní galerie „nafoukanej, kriploidní č...k“. Podle Knížáka ho tím chtěl umělec úmyslně urazit a znevážit. Zasáhl tak prý do jeho práva na čest a důstojnost.

Milan Knížák

Milan Knížák

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Černý je ochoten zaslat Knížákovi omluvu v tomto znění: „Mé přirovnání profesora Milana Knížáka k mužskému pohlavnímu orgánu za použití vulgarismu bylo neadekvátní. Za přirovnání k tomuto orgánu se omlouvám.“ Podle svých slov přišel na to, že to není pravda.

Vyřešte si to mezi sebou, doporučila soudkyně

K dohodě vyzvala Černého s Knížákem soudkyně proto, že si podle jejího názoru bývalý ředitel Národní galerie omluvu zaslouží. Zároveň však uvedla, že mu pravděpodobně nepřizná finanční odškodnění. „Výrok je nutné vnímat v kontextu,“ prohlásila Křesťanová s tím, že dokument vysílaný na druhém programu ČT sledovalo jen minimum diváků. Dodala, že by bylo důstojné, kdyby si muži vyřešili spor mezi sebou bez soudního jednání.

Knížák se soudí také s televizí. Požaduje po ní 500 tisíc korun za to, že dokument s vulgarismem pustila do vysílání. ČT se již umělci omluvila a pořad stáhla ze svých internetových stránek. Právnička televize uvedla, že je ochotna jednat i o tom, že odvysílají zprávu o omluvě Černého.

Spory mezi Černým a Knížákem trvají už dlouho. V roce 2000 odmítl Černý převzít cenu Jindřicha Chalupeckého v Národní galerii do doby, dokud z jejího vedení Knížák neodejde. Knížák ho nechal po sporu o instalaci jeho díla vyvést a ocenění Černému následně předal prezident Václav Havel na chodníku před Veletržním palácem. Právě při vysvětlování důvodů, kvůli kterým bývalý ředitel Národní galerie výtvarníka nechal vyvést, použil Černý v dokumentu své vulgární přirovnání.