Na tiskové konferenci například zaznělo, že Veverka má dispoziční právo ke všem účtům v Rakousku, kam prý odešla část ze sporného plnění 240 miliónů korun. Asi 135 miliónů korun skončilo podle ministerstva v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions, odkud peníze odcházely na další rakouské účty.

Čtěte také:
Část peněz pro Promopro šla na účty v zahraničí, 135 miliónů do Rakouska

Veverka se domáhá omluvy a půl miliónu za to, že při tiskové konferenci ministerstva z února loňského roku byly podle něho v rozporu se zákonem zveřejněny jeho osobní údaje.

„Peníze nešly rakouským subdodavatelům, ale blízkému spolupracovníkovi a společníkovi pana Veselého,“ uvedl mimo jiné tehdy ministr. Podle Kalouska je Veverka nepochybně propojen skrz jednu společnost s majitelem firmy Promopro Jaroslavem Veselým, oba také společně figurují v několika současných i zaniklých společnostech.

Odtajnění informací bylo v zájmu veřejnosti

„Uveřejnění informací bylo ve veřejném zájmu. Příjmy, které plynuly v minulosti z úřadu vlády na firmu Promopro, již byly středem zájmu opakovaně. Domnívám se tedy, že jakákoli další informace v tomto směru je skutečně ve veřejném zájmu a žalovaná strana (MF) v této souvislosti byla oprávněna jméno žalobce Veverky zveřejnit,“ prohlásila soudkyně Jaroslava Lobotková.

Právní zástupkyně Veverky přitom ve své řeči argumentovala tím, že ministerstvo porušilo nejen princip presumpce neviny, ale i povinnost mlčenlivosti, kterou jsou jeho zaměstnanci v těchto případech povinni dodržovat. „Tisková konference byla připravena, aby se stala soustem pro média. Vzbudila dojem, že je žalobce trestně odpovědný,“ podotkla Jankovská.

Soudkyně: "Zlodějina" je přiměřené hodnocení

Podle Lobotkové je nesporné, že Veverka má dispoziční právo k účtům v Rakousku, ale i to, že je propojen s Jaroslavem Veselým, což je možné zjistit z obchodního rejstříku. „Rozhodně nikdy nikde nezaznělo, že by byl žalobce trestně stíhán,“ uvedla soudkyně. Dodala, že i formulace ministra Kalouska, že se „jednalo o zlodějinu“ byla přiměřeným hodnocením.

„Ministerstvo financí si bylo vždy jisto, že jedná v souladu s právem a jsme rádi, že nezávislý soud to potvrdil,“ uvedl v reakci na verdikt soudu mluvčí resortu financí Ondřej Jakob.

Zakázkou úřadu vlády pro firmu PROMOPRO spol. s r.o. se zabývá protikorupční policie. Firma získala kontrakt na zajištění audiovizuální techniky během předsednictví bez výběrového řízení. Úřad vlády již dříve uvedl, že firmě za tyto služby zaplatil téměř 551 miliónů korun.