Spadlý strom zablokoval silnici u Bečova nad Teplou, mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou uvízlé kamióny a hrozí dopravní kolaps. Na silnici z Kořenova do Harrachova jsou rovněž uvízlé kamióny.

Čtěte v rubrice Vaše zprávy z regionů:
Hasiči odstraňovali na Zlínsku následky silného větru

Vichřice a silné sněžení, při kterém napadlo čerstvých dvacet centimetrů sněhu, uzavřelo i silnici z Božího Daru na Klínovec (1244m) v Krušných horách.

Odklízení sněhu na Božím Daru

Odklízení sněhu na Božím Daru

FOTO: Rudolf Voleman, Právo

„Úsek silnice mezi kruhovou křižovatkou nad Božím Darem a rozcestím na Klínovec jsme museli kvůli vichřici a silnému sněžení ve čtvrtek ráno uzavřít,“ uvedl šéf zimní údržby silnic v Karlovarském kraji Josef Bulka. „Je tam v tom počasí prakticky nulová viditelnost, auta by na sebe neviděla a mohlo by dojít k nějaké dopravní nehodě. Navíc tam uvízlo u Neklidu jedno osobní auto,“ popisoval Bulka.

Pro kamióny je zavřená i silnice z Náchoda do Polska a hraniční přechod v Harrachově.

Nehody na Vysočině

Sníh působí komplikace i v severních oblastech Královéhradeckého kraje. V Krkonoších napadlo během noci až 15 centimetrů nového sněhu. Podobně sněžilo i v Orlických horách. Silný nárazový vítr na silnicích tvoří sněhové jazyky a řidiči musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

Silničářům se vzdor abnormálně nepříznivému klimatu daří doposud  držet alespoň hlavní silniční tahy s náležitou zimní výbavou sjízdné a žádný z horských okresů Libereckého a Královéhradeckého kraje prozatím nemusel vyhlásit kalamitní stav.

Odklízení sněhu na Ústecku

Odklízení sněhu na Ústecku

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Snížená viditelnost vlivem hustého sněžení a místy rozbředlý sníh trápil na Ústecku řidiče hlavně na dálnici D8 poblíž hranic s Německem a na vrcholcích Krušných hor. Silničářům v oblasti se ale dařilo udržovat i přes silný vítr a neustálé sněžení vozovky sjízdné. Na vozovce zůstávala místy jen sněhová břečka, jinak byly převážně mokré.

Srážka nákladního a osobního auta s těžkým zraněním řidičky komplikuje na Vysočině dopravu po I/38 u Dlouhé Brtnice, kde musela být silnice dokonce uzavřena. Nyní už je průjezdná, ale jen kyvadlově a pro osobní auta - silnici tak lemují dlouhé kolony nákladních vozidel.

Silničáři udržovali v okolí Petrovic na Ústecku silnice bez problémů sjízdné

Silničáři udržovali v okolí Petrovic na Ústecku silnice bez problémů sjízdné

FOTO: Aleš Pelikán, Právo

Kamiony stojí též v několika kopcích, například u Zláténky na Pelhřimovsku na silnici I/19 či na téže silnici u Nového Města na Moravě a také mezi Přísekou a Brtnicí.

Problémy na Moravě a ve Slezsku

Husté sněžení komplikuje dopravu také v Moravskoslezském kraji. Zcela neprůjezdný je například silniční průtah okresním městem Bruntál. Havarovalo zde několik automobilů, které zablokovaly hlavní silnici.

Asi tříkilometrová kolona se vytvořila na hlavním silničním tahu mezi Frýdkem-Místkem a Slovenskem. „Velké komplikace jsou na čtyřproudé komunikaci u Mostů u Jablunkova. Dopravu řídí policisté,“ uvedl mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk.

Více než desítka kamiónů v buchlovských kopcích ve Zlínském kraji zablokovala kvůli vydatným sněhovým přeháňkám hlavní tah od Brna ke slovenským hranicím. Policisté odklánějí dopravu na objízdné trasy. „Uzavírka platí od 10:40 do odvolání,“ poznamenal uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental. Od 13:00 už byl tah v obou směrech průjezdný.

Sněhové jazyky na Olomoucku

Na Šeráku v Jeseníkách meteorologové naměřili vítr o rychlosti v nárazech až 120 kilometrů za hodinu. „A může i zesílit. Hustě i sněží, a tak je tady klasická zimní vánice. Ani psa bych ven nevyhnal,“ řekl Právu ve čtvrtek v poledne Tomáš Honajzer z tamní meteorologické stanice.

Silnice jsou v Olomoucké kraji všechny sjízdné, ale s velkou opatrností. „V nižších polohách prší, nebo je déšť se sněhem, a tak vozovky jsou tam vesměs holé, mokré. Výše, především na Šternbersku, Potštátsku a v okolí Protivanova a Drahan na Prostějovsku je sněhová kaše a tvoří se tam sněhové jazyky,“ řekl Právu dispečer olomouckých silničářů Libor Palucha.

Poryvy větru byly i jinde

V nížinách vítr dosahuje rychlostí kolem 70 kilometrů v hodině. Během dne by mohl ještě zesílit.

Odklízení sněhu na Božím Daru

Odklízení sněhu na Božím Daru

FOTO: Rudolf Voleman, Právo

Ve čtvrtek dopoledne zaznamenal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na Milešovce náraz větru o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině.

Zda vítr způsobil nějaké škody, není zatím jasné. Meteorologové ale už ve středu doporučili, aby lidé zajišťovali okna a dveře a byli opatrní při jízdě autem. To se při nečekaném silném poryvu může chovat nepředvídatelně.

Problémy se sněhem v jižních Čechách

FOTO: Jan Handrejch, Právo

V nížinách prší

V nížinách prší, protože teploty přes den se pohybují mezi dvěma až šesti stupni. Vítr by měl vát i v následujících dnech, i když bude slábnout. Aktuální výstraha varuje před extrémně silným větrem do pátečního poledne. [celá zpráva]