"Není bohužel vyloučeno, že se v nejbližších měsících problémy některých zemí ještě dále prohloubí a že se Evropa vrátí do recese. To by zasáhlo i nás. Byl bych rád, kdybych se v tomto svém dnešním, poněkud pesimistickém odhadu mýlil podobně, jak jsem se loni mýlil v odhadu optimistickém. Dvanáctý rok dvacátého prvního století patrně k nejlehčím patřit nebude," uvedl prezident s tím, že si sami zhoršujeme problémy "nedobrou společenskou atmosférou".

"Vytváříme si vysoký stupeň vzájemné nedůvěry a z prestižně politických důvodů si navzájem blokujeme i ty věci, o kterých vědí všichni, že se udělat musí," uvedla hlava státu.

DOKUMENT: Novoroční projev prezidenta Václava Klause

Podle Klause je jedním z našich problémů i to, že jsme si v souvislosti se vstupem do Evropské unie nastavili práh našich očekávání a nároků příliš vysoko. "Propast mezi skutečností a těmito nezodpovědně vytvořenými očekáváními dosáhla díky tomu asi největší velikosti za celý polistopadový, již 22 let trvající vývoj," míní prezident.

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu

Prezident Václav Klaus při novoročním projevu

FOTO: Petr Horník, Právo

Nezbytné reformy

Prezident se zmínil i o potřebě reforem. "Vím, že už je na toto slovo spousta lidí alergická – a právem. Mnoho let bylo toto slovo zneužíváno tím, že se o potřebě zásadních změn pouze mluvilo. Pokud se nechceme dočkat opravdu bolestivých následků, musí se tyto změny provést co nejrychleji," uvedl prezident s tím, že změnit se musí celkový přístup lidí, kteří si zvykli zvyšovat své nároky bez ohledu na stav ekonomiky.

V závěru projevu vyzdvihl prezident pilné, pracovité a nadané lidi, kteří stojí mimo pozornost médií a širší veřejnosti. "Právě tito lidé jsou zárukou naší budoucnosti," uzavřel Klaus s přáním, aby se rok 2012 stal "rokem životní pohody".

Připomněl i odchod Havla

Klaus na úvod svého projevu připomněl nedávné úmrtí svého předchůdce a často i názorového oponenta Václava Havla a zopakoval, že nejen jako prezident se Havel zasloužil o naši svobodu a demokracii.

"Uzavřel se jeden lidský život, k jehož významu se jistě budeme vracet," uvedl Klaus.