"Tehdy bylo jasné počasí, nebylo to jako dneska, kdy jsou velmi nízké mraky, a proto také nemohl být ten připomínkový seskok proveden, protože mraky dneska jsou níž než 500 metrů," vysvětlil Novinkám Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu v Praze.

Na místě seskoku se uskutečnilo jen několik nízkých přeletů vrtulníkem.  Vzpomínkové akce u památníku věnovanému parašutistům Janu Kubišovi a Jozefovi Gabčíkovi se zúčastnilo kolem 300 lidí.

Michal Burian z Vojenského historického ústavu připomněl, že Kubiš s Gabčíkem měli původně seskočit nedaleko Plzně. Výsadek se však na tomto místě nepovedl, protože tehdy piloti k navigaci používali zejména osvětlení měst a Plzeň si spletli s Prahou. Tehdejší počasí prý také bylo jiné, na polích byl například sníh. "Díky tomu, že přistáli tady, tak se mohli napojit na sokolský odboj," řekl novinářům Burian.

Seskok měli vojáci provést pomocí kulatých padáků, které vycházejí z modelů používaných ve druhé světové válce. Podle Buriana jsou oproti dnešní výstroji mnohem hůře ovladatelné. Dodal, že parašutisté po seskoku zakopali součásti výzbroje, které se zachovaly. "V Praze se kvůli tomu konal fingovaný dětský pohřeb. V dětské rakvi se uchovala část padáku a výstroje," uvedl Burian.

Dnešní vzpomínky se zúčastnil brigádní generál Jaroslav Klemeš, který je jedním ze dvou žijících parašutistů, jenž na české území během války seskočil. Kubiše s Gabčíkem znal, přestože sloužili v jiné jednotce. O jejich úkolu a cíli seskoku prý nevěděl, jelikož to bylo tajné. "Parašutisté měli procentuálně největší ztráty. Letců padlo hodně, ale bylo jich taky hodně," poznamenal Klemeš.

Před 70 lety, v noci na 29. prosince 1941, byly na území Protektorátu Čechy a Morava vysazeny tři výsadky: Silver A, Silver B a Anthropoid. Operace Silver A navázala kontakt s odbojáři i rádiové spojení s Londýnem, jeden z parašutistů se navíc podílel na atentátu na Heydricha.

Skupina Silver B měla předat místnímu odboji radiostanici, ta se ale při seskoku poškodila. Jako první v rámci operace Anthropoid seskočili Gabčík s Kubišem. Cíl operace splnili 27. května 1942, když v pražských Kobylisích zaútočili na Heydrichovo auto. Protektor byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

Za atentát, který je považován za největší počin evropského domácího odboje během druhé světové války, zaplatilo životem kromě Gabčíka a Kubiše a dalších parašutistů při stanném právu nejméně 3000 lidí.