Do prostoru vyhrazeného pro návštěvníky je možné přicházet od Prašného mostu či přes Hradčanské náměstí. U Arcibiskupského paláce je umístěna velkoplošná obrazovka. Další se nachází na druhém nádvoří Pražského hradu, které je zaplněno stovkami lidí. Kolem 13. hodiny začalo mžít, lidé ale neodcházeli.

Druhé nádvoří Pražského hradu zaplnili lidé, kteří se přišli naposledy rozloučit se zesnulým exprezidentem Václavem Havlem

Druhé nádvoří Pražského hradu zaplnili lidé, kteří se přišli naposledy rozloučit se zesnulým exprezidentem Václavem Havlem

FOTO: Stanislav Peška, ČTK

Atmosféra na druhém nádvoří je smuteční. Většina ze stovek přítomných je smutečně oblečena. Přišli skauti se žlutými šátky i maminky s dětmi a s kočárky. Všechny děti jsou pod dojmem pietní nálady hodné a ukázněné.

Ve smutečním přišel obřad před velkoplošnou obrazovku sledovat i zpěvák Karel Gott.

Skauti a veřejnost sledovali obřad v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které byly umístěny na II. nádvoří.

Skauti a veřejnost sledovali obřad v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které byly umístěny na II. nádvoří.

FOTO: Stanislav Peška, ČTK

Před velkoplošnou obrazovkou na druhém nádvoří panuje pietní nálada, lidé jsou tišší a disciplinovaní a sledují dění uvnitř katedrály. Oceňují vysokou účast zahraničních státníků. "Je to typicky české, že naše vynikající osobnosti jsou ceněny mnohem více v zahraničí než doma, dokud neumřou," řekl Právu jeden z přihlížejících. Někteří drží Havlovy podobizny, například ve společnosti dalajlamy.

Až ke katedrále se dostat nelze. U vstupu na třetí nádvoří ke chrámu stojí bezpečnostní rámy, jimiž procházejí hosté.

Televizní štáby z Česka i ciziny mají tábor na Hradčanském náměstí. Prostor nad Hradem kontroloval policejní vrtulník. Na cestě na Hradčany dohlížely na pořádek desítky policistů.