Kancelář bývalého prezidenta ale tají, který sochař tuto tradiční smuteční poctu provedl. Obvykle se jedná o odlitek z vosku nebo sádry. Maska se pak používá jako vzor pro pozdější tvorbu portrétů nebo soch.

"Byly odlévány tím nejvýznamnějším umělcem anebo to odléval štukatér, který to uměl líp, a sochař na to dohlížel," poznamenal pro Českou televizi sochař a přítel Václava Havla Kurt Gebauer.

Sádrový odlitek byl exprezidentovi sejmut ještě v Pražské křižovatce. Sochaře vybíraly řádové sestry boromejky. "Odlévá se ze sádry, je to poměrně komplikované. Posmrtné masky většinou nejsou podobné tomu člověku. Václav Havel by si určitě udělal legraci z tohoto aktu," řekl Gebauer.

Odlitky obličeje a levé ruky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, které bezprostředně po smrti TGM pořídil sochař Vincenc Makovský.

Odlitky obličeje a levé ruky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, které bezprostředně po smrti TGM pořídil sochař Vincenc Makovský.

FOTO: Tomáš Železný, ČTK

Posmrtná maska byla sejmuta také prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi, jeho následovníku Edvardu Benešovi, ale také komunistickým prezidentům, například Klementu Gottwaldovi či Antonínu Zápotockému.

Například loni v Praze byla vystavena posmrtná maska T. G. Masaryka. Bylo to u příležitosti zpřístupnění Masarykovy knihovny a dalších prostor v Novém paláci Pražského hradu.