"Přímo na hlavní turistické trase bydlí normálně lidi - když jdete třeba k Daliborce, tak v některých domech před Zlatou uličkou jsou byty bývalých, někdy i současných zaměstnanců Pražského hradu," řekl včera Právu hradní kancléř Jiří Weigl s tím, že "někteří ti nájemníci jsou ještě z dob minulého režimu a mají nevypověditelné smlouvy".

Hrad podle kancléře bude ve spolupráci s dalšími organizacemi hledat možnost, jak například současným nájemníkům nabídnout jiné bydlení, aby byly prostory, "smysluplně využitelné pro turistický ruch".

Oběd povinně za lidovou cenu?

Klausovi lidé chtějí postupně zlepšit servis zejména pro domácí turisty včetně cen v restauracích. V podmínkách při výběrových řízeních tedy mj. bude, aby se nájemce zavázal, v jaké cenové úrovni hodlá objekt provozovat. Poruší-li dohodu a neúměrně zvýší ceny, správa Hradu by měla mít možnost od smlouvy odstoupit.

Restaurace v nejbližším okolí Hradu nabízejí dnes hlavní jídla běžně za 300-400 korun, pivo či třetinku nealkoholických nápojů po 50 korunách.

Objekty sloužící návštěvníkům mají podle plánu postupem času vyrůst např. na místě řady skladišť vedle restaurace Vikárka. Přestěhována by měla být např. i trafostanice na třetím nádvoří před Zlatou uličkou a část kanceláří. "To je nezřízený luxus, pokud některá pracoviště správy Hradu jsou přímo na těch nejatraktivnějších trasách v přízemí," soudí Weigl.

Odmítl však představy, že by Hrad připravoval "nějaký masivní projekt, kdy se najednou teď startuje otevírání hospod na Hradě. To jsou všechno jen záměry." Kancléř zdůraznil, že je nejprve třeba najít místo, kam by se třeba trafostanice přestěhovala, vypracovat projekt, získat stavební povolení atd. Obměna Hradu je tedy podle něj časově plánována na celé Klausovo volební období. Kancléř popřel, že by lidé kolem prezidenta chtěli Hrad komercializovat.

Vikárku zčásti otevřou už letos

Vikárka, která má nového provozovatele, by měla být podle Weigla už letos částečně otevřena. Opravy platí nájemce. Hrad hodlá letos pokračovat v rekonstrukcích Rožmberského paláce, Richterovy vily, baziliky sv. Jiří a katedrály sv. Víta. V rozpočtu na to má 144 milióny korun.

Weigl si stěžuje, že narazil u poslanců s žádostí o zvýšení hradního rozpočtu. "Nepochodil jsem, přestože jsem poslancům připomínal, že se nám to bude vracet a to, co je dneska údržba, bude příští rok investice."

Kancléř podle svých slov hledá způsoby, jak zlepšit hospodaření Správy Pražského hradu a snížit zaměstnanost, což Klaus slíbil už krátce po svém zvolení. "Na druhé straně se chceme podívat na příjmy, kde bychom mohli návštěvníky více přitáhnout, aby jich bylo více, aby nejenom procházeli, ale aby Hrad také navštěvovali."

Správa prezidentského sídla také do 1. března přijímá přihlášky do výběrového řízení na osm obchůdků ve Zlaté uličce u Daliborky včetně jedné restaurace. Dále se konkurs týká prodejen upomínkových předmětů v Zelené světnici, v předsálí Vladislavského sálu Starého královského paláce, ve středním traktu Nového paláce a Obrazárně Pražského hradu. Ve všech objektech totiž letos končí nájemní smlouvy.

V podmínkách výběrového řízení musí žadatelé kromě ukázek nabízeného zboží popsat také svou cenovou politiku.

Hrad letos v dubnu chystá otevření výstavy Příběh Pražského hradu, která mapuje historii Hradu od 9. století do současnosti. Otevřeny budou dosud nepřístupné prostory, které mají být i v budoucnu součástí turistických tras. Weigl se ohradil proti tvrzení, že by chtěl Hrad rušit výstavy. "V rámci interního dojednávání programu výstav byl projekt vrácen zpracovatelům s tím, že já jsem chtěl, aby bylo jasně zdůvodněno a proargumentováno, proč postupujeme tímhle směrem, proč tyto výstavy, proč ne jiné, proč tito umělci a ne jiní umělci. Abychom věděli, když něco děláme, proč to děláme," uvedl kancléř. Na léto pak Hrad připravuje divadelní a hudební program.