Jak zjistilo Právo, kromě Grospiče se odmítli piety zúčastnit i šéfka pražských komunistů Marta Semelová a expředseda strany Miroslav Grebeníček. Překvapením je, že se mezi jmény, která zosobňují stalinistické křídlo KSČM, objevil i poslanec Pavel Hojda.

„Řekli nám, že se nezúčastní, že k tomu mají své osobní důvody, které jsou nepřekonatelné. Dodali, že zúčastnit se by proto bylo pokrytecké,“ popsal v úterý Právu jednání klubu jeden z poslanců KSČM s tím, že „čtyřka“ nakonec skutečně na smutečním aktu za Havla ve Sněmovně přítomna nebyla.

Video

Pocta prezidentu Havlovi v Poslanecké sněmovně (Česká televize ČT24)

Klub podle poslance nemohl v takové situaci nijak zasáhnout, tedy například čtyři své členy k účasti na pietě přimět. „Klub to jen vzal na vědomí, protože je nemůže nutit,“ dodal zdroj.

Docházka se nekontrolovala

Bývalý místopředseda komunistů Jiří Dolejš řekl Právu, že klub v úterý ráno rozhodl, že jako takový na pietní akt dorazí s tím, že se nebude kontrolovat docházka. „Projednali jsme to, většina z nás podepsala i kondolenční listinu,“ dodal Dolejš bez podrobností.

Grebeníček, kterého se Právo chtělo zeptat na podrobnosti, pouze sdělil, že právě jede vlakem. „Tak jindy,“ prohlásil a ukončil hovor.

Podle zdroje z jednání se v klubu KSČM neřešila otázka účasti na středeční smuteční akci ve Vladislavském sále Hradu, která se koná dopoledne, a promluví na ní prezident Václav Klaus.

Teprve pohled do sálu tak ukáže, zda čtyřka poslanců opět odmítne vzpomenout Havlovy památky. Zdroj naznačil, že účast komunistů může být ještě nižší: „Řada lidí po skončení jednání Sněmovny odjela domů.“

ČTĚTE TAKÉ:
Starokladrubáci potáhnou lafetu s ostatky exprezidenta
Smuteční průvod s rakví Václava Havla bude mít dvě části, civilní a vojenskou
Havlovy ostatky zůstanou lidem dnes přístupné, jak dlouho bude třeba
Rychetský: Úmrtí Havla mě citelně zasáhlo, letos už odešel třetí kamarád
Dagmar Havlová zve veřejnost k smutečnímu průvodu za rakví manžela
Poslanci uctili Havla minutou ticha, ze záznamu zazněl i jeho hlas
Byl prostě svůj, vzpomíná na Havla někdejší havíř
Uhl: V mnohém se mýlil, ale potřebovali jsme ho
V cele, kde seděl Havel, si dnes kroutí tresty násilníci
Nešika se silným duchem, tak viděli Havla sousedé na Hrádečku
Zásluhy Václava Havla chce vláda stvrdit zákonem, komunisté váhají
Nelze najít větší kontrasty státníků, srovnává svět Václava Havla s Kim Čong-ilem
S Havlem se osobně přijedou rozloučit i Sarkozy a Wales