„Mou absolutní prioritou ve funkci ministryně kultury budou nyní církevní restituce, které jsou také jednou z koaličních priorit. Máme historickou šanci tuto záležitost, která je životně důležitá nejen pro církve, ale i pro města a obce, po letech odkladů uzavřít a napravit tak majetkové křivdy spáchané totalitním režimem,“ konstatovala v úterý Hanáková.

Do budoucna by také resort více otevřela odborné veřejnosti. „Jsem člověk, který vždycky usiluje o konsenzus, o rozumný kompromis. Ten není možný bez toho, že bych naslouchala všem relevantním hlasům. Také proto jsem se rozhodla nabídnout spolupráci panu Ivu Mathé, který má důvěru odborné veřejnosti a kterého si i já jako odborníka velmi vážím,“ uvedla bývalá starostka Vizovic.

Transparentní úřad

Přislíbila také, že její úřad se bude chovat maximálně transparentně a efektivně, hodlá zveřejňovat všechno, co není tajné, tedy i dodavatelské smlouvy nebo detaily výběrových řízení.

Zapracovat by chtěla na tiskovém zákoně, který má zanést demokratické principy i do médií komunální úrovně, nebo na archeologickém zákoně, který má pomoci drobným investorům „například stavitelům rodinných domků“, stojí v tiskové zprávě.

Hanákovou jmenoval v úterý do úřadu prezident Václav Klaus na návrh premiéra Nečase. V čele resortu nahradila svého stranického kolegu Jiřího Bessera (STAN) kterého semlela kauza domu na Floridě. [celá zpráva]

Ivo Mathé byl jedním ze žhavých kandidátů, o nichž vedli Starostové a nezávislí jednání v souvislosti s nominacemi na ministra kultury. Nakonec Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) dali na výběr z obou. Mathé, jehož si za ministra přáli umělci, ale z nominace nakonec vycouval.  [celá zpráva]