Den před Štědrým dnem by se měl uskutečnit pohřeb Václava Havla. Je pravděpodobné, že bude pohřben v rodinné hrobce na Vinohradech, kde je pochována již jeho první žena Olga.

Mapka příchodu a odchodu návštěvníků k Pražské křižovatce.

Mapka příchodu a odchodu návštěvníků k Pražské křižovatce

FOTO: ti, Právo

Tajemnice Havlovy kanceláře Sabina Tančevová v neděli potvrdila pátek jako vážně zvažovaný termín pohřbu. „Je to tak, pátek se jeví jako nejbližší možný termín a také nejvhodnější,“ řekla ČT. [celá zpráva]

Havlovi vypraví představitelé země státní pohřeb. Kvůli jeho přípravě se v pondělí Václav Klaus potká s manželkou exprezidenta Dagmar. V neděli byl na Hradě ustaven výbor, v kterém zasedli vedle Klause ještě premiér Petr Nečas, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a předseda Senátu Milan Štěch.

Video

Večerní vzpomínková akce na Václavském náměstí (Novinky.cz)

Stát v novodobé historii státní pohřeb nechystal

Otázka je, zda se bude konat nějaké veřejné rozloučení, kde by promluvili Havlovi přátelé či politici. V roce 2003, kdy Havel opouštěl Hrad, se konala akce v Národním divadle. Shodou okolností před měsícem byla v Národním divadle instalována Havlova busta, kterou věnovala mecenáška Dadja Altenburg Kohlová se svým manželem Danielem Peštou.

Bývalý kostel sv. Anny, nyní Pražská křižovatka, mezinárodní duchovní středisko

Bývalý kostel sv. Anny, nyní Pražská křižovatka, mezinárodní duchovní středisko

FOTO: exkurze.pdv., Mapy.cz

Stát v novodobé historii státní pohřeb nechystal, není k tomu určeno ani žádné zákonné pravidlo, lze ale očekávat, že smuteční průvod bude doprovázet hudba a Hradní stráž. Když se lidé loučili s oblíbenou Olgou Havlovou, na Hrad se s ní přišly rozloučit tisíce lidí, kteří čekali v dlouhém špalíru. Pohřeb byl ale soukromý.

Dagmar Havlová děkuje za kondolence

V pondělí odpoledne se sejde mimořádně vláda a rozhodne o vyhlášení státního smutku. Státní smutek vláda v minulosti vyhlásila například na 14. září 2001. Češi tehdy vyjádřili solidaritu s obětmi teroristických útoků na USA 11. září.

Video

Uctívání Havlovy památky na Národní třídě (Česká televize ČT24)

V době státního smutku vláda nejspíš doporučí, aby byla uzavřena divadla, kina či kasina a omezeny například sportovní soutěže. Na státních úřadech budou vyvěšeny černé vlajky a státní vlajky na půl žerdi.

„Dagmar Havlová a kancelář Václava Havla děkují všem občanům z České republiky i ze zahraničí za kondolence, které k úmrtí Václava Havla přicházejí. Prosí současně o pochopení, že nemohou na všechny odpovídat,“ uvedla v neděli Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Čtěte také:
Zemřel Václav Havel
Je to šok a obrovská ztráta, reagují čeští politici
Byl jedním z největších Evropanů, hodnotí svět Václava Havla
Respektoval jsem ho od 60. let, řekl k odchodu Havla jeho věčný rival Klaus
Na Václava Havla vzpomínají i lidé v Jičíně
DOKUMENT: Výběr výroků bývalého prezidenta Václava Havla

Pražská křižovatka je mezinárodní duchovní středisko vzniklé z podnětu bývalého prezidenta ČR Václava Havla, je místem setkání, kde jsou pořádány přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, meditace a happeningy.

Pražská křižovatka sídlí v dnes již dávno odsvěceném kostele, který původně založil v roce 927 sv. Václav. O záchranu Pražské křižovatky se kompletně stará Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která tento prostor i spravuje.

Zdroj: Nadace Vize 97