Den před Štědrým dnem by se měl uskutečnit pohřeb Václava Havla. Je pravděpodobné, že bude pohřben v rodinné hrobce na Vinohradech, kde je pochována již jeho první žena Olga.

Mapka příchodu a odchodu návštěvníků k Pražské křižovatce.

Mapka příchodu a odchodu návštěvníků k Pražské křižovatce

FOTO: ti, Právo

Tajemnice Havlovy kanceláře Sabina Tančevová v neděli potvrdila pátek jako vážně zvažovaný termín pohřbu. „Je to tak, pátek se jeví jako nejbližší možný termín a také nejvhodnější,“ řekla ČT. [celá zpráva]

Havlovi vypraví představitelé země státní pohřeb. Kvůli jeho přípravě se v pondělí Václav Klaus potká s manželkou exprezidenta Dagmar. V neděli byl na Hradě ustaven výbor, v kterém zasedli vedle Klause ještě premiér Petr Nečas, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová a předseda Senátu Milan Štěch.

Video

Večerní vzpomínková akce na Václavském náměstí (Novinky.cz)

Stát v novodobé historii státní pohřeb nechystal

Otázka je, zda se bude konat nějaké veřejné rozloučení, kde by promluvili Havlovi přátelé či politici. V roce 2003, kdy Havel opouštěl Hrad, se konala akce v Národním divadle. Shodou okolností před měsícem byla v Národním divadle instalována Havlova busta, kterou věnovala mecenáška Dadja Altenburg Kohlová se svým manželem Danielem Peštou.

Stát v novodobé historii státní pohřeb nechystal, není k tomu určeno ani žádné zákonné pravidlo, lze ale očekávat, že smuteční průvod bude doprovázet hudba a Hradní stráž. Když se lidé loučili s oblíbenou Olgou Havlovou, na Hrad se s ní přišly rozloučit tisíce lidí, kteří čekali v dlouhém špalíru. Pohřeb byl ale soukromý.

Dagmar Havlová děkuje za kondolence

V pondělí odpoledne se sejde mimořádně vláda a rozhodne o vyhlášení státního smutku. Státní smutek vláda v minulosti vyhlásila například na 14. září 2001. Češi tehdy vyjádřili solidaritu s obětmi teroristických útoků na USA 11. září.

Video

Uctívání Havlovy památky na Národní třídě (Česká televize ČT24)

V době státního smutku vláda nejspíš doporučí, aby byla uzavřena divadla, kina či kasina a omezeny například sportovní soutěže. Na státních úřadech budou vyvěšeny černé vlajky a státní vlajky na půl žerdi.

„Dagmar Havlová a kancelář Václava Havla děkují všem občanům z České republiky i ze zahraničí za kondolence, které k úmrtí Václava Havla přicházejí. Prosí současně o pochopení, že nemohou na všechny odpovídat,“ uvedla v neděli Havlova tajemnice Sabina Tančevová.

Čtěte také:
Zemřel Václav Havel
Je to šok a obrovská ztráta, reagují čeští politici
Byl jedním z největších Evropanů, hodnotí svět Václava Havla
Respektoval jsem ho od 60. let, řekl k odchodu Havla jeho věčný rival Klaus
Na Václava Havla vzpomínají i lidé v Jičíně
DOKUMENT: Výběr výroků bývalého prezidenta Václava Havla

Pražská křižovatka je mezinárodní duchovní středisko vzniklé z podnětu bývalého prezidenta ČR Václava Havla, je místem setkání, kde jsou pořádány přednášky, diskuze, koncerty, představení, výstavy, meditace a happeningy.

Pražská křižovatka sídlí v dnes již dávno odsvěceném kostele, který původně založil v roce 927 sv. Václav. O záchranu Pražské křižovatky se kompletně stará Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která tento prostor i spravuje.

Zdroj: Nadace Vize 97