„Tlaková níže bude postupovat přes Polsko nad Skandinávii a dále k severu a kolem ní k nám bude proudit studený vzduch od severozápadu,“ uvádějí meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Video

Sněhová kalamita v Krušných horách. Zdroj: PRÁVO/Rudolf Voleman

V noci z pátku na sobotu bylo na většině území oblačno až zataženo, na horách se sněžením. V nížinách ale převládaly srážky smíšené nebo dešťové. [celá zpráva]

Video

Česko zasáhl silný vítr a husté sněžení (Česká televize ČT24)

Přes den se pak očekávají na většině území sněhové přeháňky, pouze v údolích by mohly přecházet ve smíšené. Denní maxima vystoupají k intervalu od nuly ke čtyřem stupňům Celsia, na horách, kde meteorologové počítají s trvalým sněžením, se budou teploty pohybovat kolem minus dvou stupňů.

Silný západní a jihozápadní vítr může dosáhnout rychlosti osmi až 13 metrů za sekundu a může v nárazech přecházet i v silnou vichřici. Na hřebenech se může vyskytnout i orkán, upozorňuje ČHMÚ s tím, že během dne budou větrné poryvy slábnout. Přesto by řidiči měli ve vyšších polohách počítat se sněhovými jazyky, na horách i se závějemi.

Proměnlivá oblačnost až do úterý, pak se zatáhne

Neděle už bude ve znamení proměnlivé oblačnosti, i vítr se zklidní. Na většině území se budou objevovat sněhové přeháňky a opět se budou řidiči ve vyšších polohách potýkat se sněhovými jazyky a závějemi. V noci na neděli teploty poklesnou k jednomu až minus třem stupňům, přes den se budou pohybovat mezi minus jedním až třemi stupni nad nulou. Maximální síla větru dosáhne na horách rychlosti 20 metrů za sekundu, což odpovídá úrovni bouřlivého větru.

Proměnlivá oblačnost bude převládat i v dalších dnech se sněhovými přeháňkami a mírným větrem. Od úterý ale bude postupně přibývat frontální oblačnosti a až do soboty vytrvá zataženo až oblačno se sněhovými či smíšenými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v průměru kolem nuly až čtyř stupňů Celsia, vyšplhat se však mohou i k sedmi stupňům.