"Potvrdili jsme, že se musí rychle stabilizovat české zdravotnictví a k tomu je třeba, aby ministryně svůj návrh reformy dopracovala," řekl novinářům předseda KDU-ČSL Miloslav Kalousek.

"O spoluúčasti jsme se nebavili," sdělila Milada Emmerová, předsedkyně výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Uvedla, že materiál, který Součková dopracuje, bude pak předán do vlády a následně do parlamentu k projednání.

Na dotaz, zda ministryně zdravotnictví odstoupí či ne, protože s reformou spojila svoji účast ve vládě, Emmerová řekla, že je předčasné o tom mluvit, protože to je možné až když bude koncepce předložena do parlamentu a ten ji přijme nebo ne.

Zdravotní pojišťovny by podle dnešního doporučení lídrů koalice neměly rozšiřovat síť smluvních vztahů, smlouvy by měly uzavírat jen s tolika zařízeními, na kolik mají prostředky.

Ministryně Součková v téměř sedmdesátistránkové koncepci předkládá analýzu současného stavu a navrhuje zásahy do zdravotního pojištění. Chce také rušit nadbytečná akutní lůžka v nemocnicích a omezit síť ambulantní péče.