Jelikož by vyslání armádních lékařů bylo chápáno jako vojenský zásah na cizím území a muselo by se o něm hlasovat v parlamentu, rozhodla se vláda akci nazvat cvičením Slovenské zdraví 2011 .

Občanští demokraté a část klubu TOP 09 a STAN těsně před hlasováním na protest opustili jednací sál. Podle koalice není v kompetenci horní komory posuzovat ústavnost. Senátor za ODS Tomáš Töpfer poznamenal, že Senát se stává druhou komorou Ústavního soudu.

Hlasování předcházel zhruba hodinový spor o to, zda vláda rozhodovala v souladu se svými pravomocemi. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier namítl, že žádné cvičení nebylo plánováno a bylo dodatečně „vykonstruováno“. „Každý v této zemi ví, že to žádné vojenské cvičení nebylo,“ přidal se předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

"Odborářská akce v senátním hávu"

Proti vládnímu rozhodnutí protestovali místní odboráři, podle nichž by se česká vláda neměla míchat do sporů mezi slovenskou vládou a tamějšími odbory, které nátlakovou akci uspořádaly. Odbory žádaly zvýšení mezd lékařů, nakonec se s vládou Ivety Radičové dohodly a lékaři se vrátili do práce. Čeští lékaři se pak mohli vrátit zpět do ČR.

Senátorům ČSSD se ale nelíbí, že je vláda s vojenským cvičením obešla. Lékařskou misi obhajovali před senátory ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle Vondry cvičení v zahraničí bez posvěcení parlamentu není protiústavní. Vondra připomněl i to, že čeští lékaři zachraňovali na Slovensku životy.

„Tohle je prostě odborářská akce v senátním hávu,“ reagoval Vondra na výtky levicových senátorů. Senátoři soc. dem. ale proti namítali, jak je možné, že vojáci „cvičili“ v civilních nemocnicích.