Mathé, kterého prosazovali někteří umělci a jejich odborové organizace, o své nominaci na ministra kultury měl jen mlhavé ponětí. „Byl jsem lyžovat v Rakousku, neměl jsem tam český signál a sám bych rád věděl, co se kolem mé osoby děje. Něco jsem sice zaslechl, že mě kdosi nominuje na ministra kultury, ale vůbec o tom nic nevím,“ řekl Mathé v pondělí večer Právu a sám se vyptával na podrobnosti, kdo ho nominuje a kdy bylo jaké jednání. [celá zpráva]

Ještě týž den se sešel s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, aby dojednali evantuální podmínky jeho vstupu do vlády. Schwarzenberg později oznámil, že dohody nebylo dosaženo a Mathé nabídku odmítl.

Nejspíš už jen Hanáková

V TOP 09 a hnutí STAN se v podstatě ihned, když začalo být zjevné, že Besser vládu opustí, začalo jako o nové ministryni kultury hovořit o poslankyni Hanákové.

O možnosti, že do vlády přijde Hanáková, už byl informován premiér Petr Nečas (ODS), který v úterý nese prezidentovi Václavu Klausovi na Pražský hrad Besserovu demisi. Předsedovi vlády se nominace Hanákové údajně líbí, prý i proto, že mu po vicepremiérce Karolíně Peake přibude v kabinetu další žena.

Ministr Besser vládu opouští v souvislosti s aférou kolem bytu na Floridě a svými kontakty s podnikatelem Pavlem Hráchem, který byl pravomocně odsouzen za korupci.