„Jeho jednostranná servilita vůči tzv. tvrdému jádru EU svědčí nejen o jeho špatném analytickém úsudku, ale navíc zpochybňuje i jeho schopnost účinně bránit české národní zájmy,“ řekl.

První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka uvedl, že je třeba si počkat na přesné detaily. „Něco je solidarita a něco jiného přispívat někomu, kdo rozhazoval plnými hrstmi. Sice bych byl nerad, aby ČR byla na chvostu, ale musíme si udržet jisté ekonomické parametry a další zadlužení by pro nás bylo nevýhodné,“ uvedl.

Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra Právu řekl, že by bylo lepší přijmout zákony o rozpočtové kázni v ČR než se zavazovat k dohodě, z níž by mohly vyplynout vůči Praze sankce.

Šéf sněmovního evropského výboru Jan Bauer řekl Právu, že je k posílání peněz EU prostřednictvím MMF na řešení problémů eurozóny, které ČR nezavinila, „mimořádně skeptický“.

Hašek: Česko o nic nepřijde

Naopak politici soc. dem. jsou k žádosti Unie vstřícní. První místopředseda ČSSD Michal Hašek v pondělí poskytnutí 89 miliard podpořil. Za nezodpovědné strašení a manipulaci s fakty označil tvrzení, že se kvůli půjčce zvětší státní dluh a nebudou finance na důchody.

„MMF tyto peníze poskytne zemím jižního křídla eurozóny a bude za to požadovat fiskální disciplínu. V případě bankrotů těchto zemí je MMF preferovaný věřitel, dostane zaplaceno jako první, jeho akcionáři, včetně ČR, o nic nepřijdou,“ uvedl Hašek.

Proti zapojení do záchranného plánu se vyslovila neparlamentní Suverenita vedená Janou Bobošíkovou. „Suverenita zásadně odmítá plány NěmeckaFrancie na přísný centrální dohled nad rozpočty všech zemí EU. Tedy i těch, které si ponechaly národní měny a nepustily se do dobrodružství s eurem,“ uvedla.