Vládní kabinet by nadále vedl první český politik, který ze Strakovy akademie dohlédne dál než k příštím volbám. Vladimíru Špidlovi asi ani zarytí protivníci s čistým svědomím neupřou, že se orientuje v tom, kam směřuje současná Evropa, jenž ví, jak se mění její role v soutěži s ostatním světem, jaká musí být česká role v téhle měnící se Evropě, který pochopil, že diluviální podobě sociální politiky odzvonilo. Špidlova tykadla včas zachytila potřebu modernizovat otcovskou roli státu a tím i politiku sociální demokracie. Taky je ale pravda, že mu sudičky nenadělily schopnost zvládat takového hašteřivého spratka, jakým je politická strana.

V tom je naopak Stanislav Gross velmistrem. Jeho vítězná kariérní pouť spletitými kuloáry vypadá obdivuhodně. Asi je opravdu jediný, kdo rozhádanou ČSSD dokáže udržet na opratích, maje v ní nespornou, povýtce nepochopitelnou autoritu. I když Grossova vnitrostranická úspěšnost je někdy až iracionální, v klíčové roli šéfa poslaneckého klubu působil suverénně, to se mu musí přiznat. Nedovedu si ovšem toho mladého muže představit v čele vlády, řešící historické úkoly evropské integrace a naplňující vize budoucí existence českého státu. Mateřské instinkty fanynek ještě z nikoho filozofa neudělaly.

Jestli se Gross chce stát předsedou ČSSD proto, aby zvládl frakční bujení v ČSSD a umravnil levicové radikály mezi poslanci, ale i v členstvu, pak jedná s politickou rozvahou. Jestli se chystá ze zákulisí vykročit na bojiště, kde nemá natrénováno, a jestli to dělá proto, aby Špidlovi umožnil složitou vládní existenci v koalici, pak přijal úlohu velkého politika i s rizikem, že na ni nemusí stačit.

Pokud to naopak dělá proto, aby Špidlu pomohl odstranit a pak vládl buď menšinově s podporou komunistů, nebo v nějaké opozičně-smluvní variantě, pak sice bude možná sedět na trůně, leč boty mu nadlouho zůstanou vězet v zákulisním bahýnku.

Platí-li první varianta, pak nevím, proč pan Vladimír a pan Stanislav čekají na sjezd ČSSD. Měli by tu dělbu práce realizovat ihned a neplýtvat časem.

PRÁVO 10. února